Papier na później

Publikacje tworzone za pomocą narzędzi DTP można dystrybuować nie tylko w postaci papierowej. Te same materiały mogą być prezentowane w postaci cyfrowej jako pliki Adobe PDF lub strony !WWW.

Publikacje tworzone za pomocą narzędzi DTP można dystrybuować nie tylko w postaci papierowej. Te same materiały mogą być prezentowane w postaci cyfrowej jako pliki Adobe PDF lub strony !WWW.

Papier na później

Drukarki Lexmark Z65 pokonały kolejną barierę rozdzielczości druku - 4800 dpi

Każda firma uczestnicząca w targach, konferencjach i seminariach staje przed koniecznością wyposażenia swoich przedstawicieli w kilogramy ulotek, folderów, katalogów i innych papierowych publikacji. Coraz częściej jednak potencjalni klienci nie są zainteresowani zabieraniem papierowych materiałów - chociażby z tego powodu, że po odwiedzeniu kilku stoisk torba robi się znacznie cięższa, a ze sterty papieru wartych zatrzymania jest najwyżej kilka kartek. Rozwiązaniem tego problemu może być dystrybucja materiałów promocyjnych w formie elektronicznej, np. na płytach CD lub pocztą elektroniczną. Warto również umożliwić dostęp do takich materiałów i publikacji za pośrednictwem firmowych stron WWW.

Z papieru do bitów

Wydaje się, że przygotowanie materiałów w formie elektronicznej nie powinno być trudne. Publikacje papierowe są przecież opracowywane na komputerze, a zatem istnieją ich elektroniczne odpowiedniki. Przechowywane na komputerach dane aplikacji DTP, np. popularnego pakietu QuarkXPress, nie nadają się jednak do wykorzystania przez osoby nie mające tej aplikacji. Zanim zostaną udostępnione, muszą być skonwertowane do postaci HTML/XML, jeśli mają być prezentowane na WWW, lub formatu Adobe PDF, którego dokumenty można przesyłać pocztą elektroniczną.

Jeśli twórca materiałów nie używał najnowszej, piątej wersji QuarkXPress, umożliwiającej import i eksport danych bez użycia dodatkowych narzędzi m.in. z/do formatów XML, HTML i PDF, uczynienie dokumentów QuarkXPress czytelnymi dla innych użytkowników nie jest łatwe.

Najwygodniej w PDF

PDF jest jednym z najlepszych formatów elektronicznej dystrybucji publikacji. Firma Adobe stworzyła go w taki sposób, by zapewnić identyczną prezentację dokumentu bez względu na wykorzystywaną przez użytkownika platformę. Dokumenty PDF można przeglądać nawet na komputerach naręcznych. W jednym pliku są umieszczane treść dokumentu, grafika oraz kroje użytych w dokumencie czcionek.

Do obejrzenia dokumentu PDF konieczna jest instalacja odpowiedniej przeglądarki. Poza najbardziej rozpowszechnionym bezpłatnym oprogramowaniem Adobe Acrobat Reader, powstało wiele przeglądarek stworzonych przez niezależnych od Adobe producentów. Przykładem mogą być !PDF i BePDF dla BeOS. Firma ReUse udostępniła również przeglądarkę jPDF, napisaną w Javie i pracującą na dowolnej maszynie JVM. Pliki mogą być też wyświetlane bezpośrednio przez przeglądarki internetowe, ale muszą być wyposażone w stosowną wtyczkę (plug-in).

Dodatkową zaletą wyboru PDF jest możliwość przeszukiwania tekstu czy zabezpieczenia informacji przed modyfikacjami. Aplikacja daje wiele dodatkowych możliwości, np. ustawienie poziomu kompresji dla poszczególnych elementów pliku PDF. Przykładowo: w dokumentach przeznaczonych wyłącznie do oglądania na ekranie rozdzielczość grafiki może być ustawiona na 72 dpi, w przypadku dokumentów przeznaczonych do druku - 300 dpi. Ponadto umożliwia umieszczanie wewnątrz dokumentu odsyłaczy - tak samo jak na stronach WWW. Wadą dokumentów PDF jest ich stosunkowo duża - w porównaniu z dokumentami tekstowymi - objętość. To jednak jedyny koszt, jaki trzeba ponieść za posiadanie wiernej kopii strony z aplikacji DTP.

Najlepszym sposobem konwersji pliku Quark-XPress czy innej aplikacji do PDF jest zapisanie go na dysku w formacie Postscript i dopiero z tej postaci przekształcenie do PDF za pośrednictwem aplikacji Adobe Distiller, stanowiącej część Adobe Acrobat. Firma Quark udostępnia wprawdzie bezpłatne rozszerzenie do XPress, ale pozwala ono jedynie na tworzenie plików PDF stanowiących graficzny obraz dokumentów.

Z przygotowanej w QuarkXPress strony można również wykonać plik graficzny. Będzie on wyglądał identycznie na wielu platformach, ale - jako plik graficzny - nie będzie umożliwiał przeszukiwania tekstu czy tworzenia zakładek. Wątpliwości co do wyboru tego rozwiązania budzi również objętość plików. Potrzebny jest do tego program (np. Adobe Photoshop), który umożliwi konwersję do postaci bitmapy.

Rekordy rozdzielczości

Lexmark proponuje kolorowe drukarki atramentowe, laserowe i LED.

Laserowe modele C750 są pierwszymi urządzeniami Lexmarka, wyposażonymi w liniowy mechanizm drukujący. Ich nominalna prędkość wynosi 20 str./min (mono i kolor), rozdzielczość - 1200 dpi (2400 dpi w trybie ulepszania jakości IQ). Standardowe elementy to: 64 MB RAM, podajniki na 600 kartek, moduł Postscript 3 oraz interfejsy USB i równoległy. Karty sieciowe, sortery, zszywacze i moduł do druku dwustronnego są oferowane jako opcja. Maksymalne obciążenie urządzenia to 60 tys. str./miesiąc. Cena drukarki C750 wynosi 11 850 zł.

Lexmark C910 to kolejna seria liniowych drukarek LED formatu A3, która ma zastąpić wprowadzoną przed kilkoma laty linię Optra Color 1200. Urządzenia należą do najszybszych na rynku kolorowych drukarek stronicowych. Ich nominalna prędkość druku wynosi 29 str. A4/min w kolorze i mono, rozdzielczość 600 dpi (2400 dpi w trybie IQ), dopuszczalne obciążenie 100 tys. str./miesiąc. Pozostałe elementy i opcje są takie jak w przypadku C750. Cena - od 15 430 zł.

We wprowadzonej pod koniec marca br. nowej serii atramentowych drukarek Lexmark Z znalazły się modele Z65 o rekordowej rozdzielczości 4800 x 1200 dpi, a także Z55 - 3600 x 1200 dpi. Lexmark Z65 drukuje z nominalną szybkością 21 str./min (mono) i 15 str./min (kolor). Jest wyposażony w dwa podajniki papieru. Ma czujniki wykrywające rodzaj nośnika i system automatycznie wyrównujący położenie dysz drukujących. Urządzenie pozwala na wykorzystanie nośników o grubości do 564 g/m2. Opcjonalnym wyposażeniem jest karta sieciowa Ethernet. Sugerowana cena Z65 wynosi ok. 570 zł (model sieciowy Z65n kosztuje 730 zł).


TOP 200