Panele słoneczne, które zamieniają deszcz w energię elektryczną

Naukowcy z dwóch chińskich placówek naukowych (Ocean University of China i Yunnan Normal University) opracowali nowatorskie panele słoneczne, które czerpią energię zarówno ze światła, jak i z wody. Dlatego mogą produkować energię elektryczną nie tylko wtedy gdy świeci Słońce, ale również wtedy gdy pada deszcz.

Panele składają się z giętkich płytek, na które napylono cienką warstwę grafenu. Ma ona grubość tylko jednego atomu i jest odpowiednio wzbogacona pod względem właściwości elektrycznych.

Dzięki grafenowi panele „all- weather” (czyli na każdą pogodę) oferują zagregowaną wydajność konwersji energii słonecznej i wodnej na elektryczną rzędu 6,53%. Nie jest to rewelacyjny wynik biorą pod uwagę fakt, że dostępne typowe panele słoneczne oferują wydajność rzędu 15%. Nie produkują jednak energii elektrycznej podczas deszczu.

Dla paneli „all-weather” deszcz jest co prawda źródłem energii, ale wysoki koszt grafenu powoduje, iż nie są one obecnie w stanie konkurować ze standardowymi panelami słonecznymi. Jednak z chwilą gdy potanieją, znajdą na pewno zastosowanie. Naukowcy opublikowali wyniki swoich dokona na łamach periodyku Angewandte Chemie.

Tajemnica wyprodukowanego przez naukowców grafenu tkwi tym, że jest w stanie wiązać wchodzące w jego skład elektrony z naładowanymi dodatnio jonami. Dochodzi wtedy do specyficznego rodzaju reakcji kwasowej, w wyniku której grafen zamienią każdą spadającą na niego kroplę wody na niewielkie impulsy elektryczne, tak iż panel generuję podczas solidnego deszczu napięcie o wielkości kilkuset miliwoltów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200