Panda Labs - w II kwartale najwięcej zagrożeń w historii

Jak wynika z raportu PandaLabs II kwartał był jednym z najgorszych w historii pod względem bezpieczeństwa - co minutę powstawały 42 nowe odmiany złośliwych kodów.

Specjaliści z PandaLabs przeanalizowali wydarzenia i incydenty w związane z bezpieczeństwem IT w okresie od kwietnia do czerwca 2011 roku.

Wśród ofiar ataków hakersich znalazły się takie organizacje jak: RSA Security, amerykański Departament Obrony, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejska Agencja Kosmiczna, Sony, Citigroup i SEGA, zaś najaktywniejszymi grupami hakerskimi były LulzSec i Anonymous.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Amazon instaluje kamery AI do monitorowania swoich kierowców

Trojanów najwięcej

W ubiegłym kwartale wzrosła liczba zagrożeń dotyczy wszystkich ich typów. Według PandaLabs co minutę powstawały 42 nowe odmiany malware. Najliczniejszą grupą nowych zagrożeń były trojany, (prawie 70 proc. powstałych w tym okresie zagrożeń) na drugim miejscu uplasowały się wirusy (16 proc.) i robaki internetowe(11,6 proc.).

Według danych Panda Labs - trojany były odpowiedzialne za 69 proc. wszystkich infekcji. Za 10 proc. infekcji odpowiadały wirusy, zaś robaki stanowiły 8,53 proc. zagrożeń. Choć adware, stanowił jedynie 2,58 proc. wszystkich nowych zagrożeń, spowodował prawie 9 proc. wszystkich infekcji. Wskazuje to na wysiłek, jaki twórcy zagrożeń wkładają w promowanie złośliwych kodów tego typu. Wzrosła również liczba fałszywych programów antywirusowych, które zaliczają się do adware.

Najwięcej infekcji w Azji

Chiny, Tajlandia i Tajwan po raz kolejny zajęły trzy najwyższe pozycje w rankingu 20 krajów o największej liczbie infekcji. Najmniej infekcji pojawiało się w Szwecji, Szwajcarii i Norwegii. Polska w II kwartale br. Znalazła się w tej klasyfikacji na 10 pozycji

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronach PandaSecurity

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200