Pamięci taśmowe kontra pamięci dyskowe

Dysk zapewnił sobie rolę podstawowej technologii pamięci masowej, a taśma - zapasowej.

Wielu specjalistów widziało w pojawieniu się na przełomie wieków szybkich, opartych na dyskach systemów pamięci masowych początek rychłego końca pamięci taśmowych. Ale kiedy w 2003 r. pamięć taśmowa obchodziła swoje 50 urodziny, nadal nie wyglądało, żeby miała przejść na emeryturę. I dziś taśmy, choć nie są wyborem dla podstawowego systemu pamięci, znajdują powszechnie zastosowanie jako nośnik składowania ogromnej masy danych archiwalnych. Ich koszt jest stosunkowo niski i mogą służyć do magazynowania danych w trybie offsite.

"Większość drugorzędnych i wszystkie trzeciorzędne funkcje pamięci masowych, takie jak backup dysków, przenoszenie wielkich baz danych i archiwizowanie danych, najlepiej spełniają... systemy taśmowe" wynika z analizy firmy Freeman Reports. - "W związku z tym, podsystemy taśmowe zwykle towarzyszą drugorzędnym podsystemom dyskowym, zapewniając optymalne rozwiązanie."

Nie można jednak powiedzieć, że rynek systemów taśmowych, nawet w wyznaczonych przez powyższy raport zastosowaniach, rozwija się oszałamiająco. Freeman Reports ocenia, że sprzedaż bibliotek taśmowych spadła w 2006 r. o 15% w porównaniu z 2005 r.

Zdolność dysku do szybszej archiwizacji i odzyskiwania danych przy niewiele większym koszcie niż taśma sprawia, że ten rodzaj pamięci jest preferowany przy ochronie danych. "Koszt liczony na 1 MB magnetycznej pamięci dyskowej nadal spada, co zwiększa przekonanie, że różnica cenowa pomiędzy pamięciami dyskowymi a taśmowymi zanika." - twierdzi Freeman Reports. Są nawet tacy, którzy kwestionują to, że taśma jest tańsza od dysku.

W niedawnej ankiecie Enterprise Strategy Group 21% respondentów archiwizowało dane na dysk, 51% - na dysk a później na taśmę i 29% - tylko na taśmę.

Taśma jest w defensywie, a w dodatku jej dostawcy muszą znosić zniewagę, jaką są nowe wirtualne systemy taśmowe - w rzeczywistości oparte na dyskach, emulujące biblioteki i napędy taśmowe. Umożliwia to pozostanie przy dawnym schemacie zarządzania danymi i korzystanie z większej szybkości dysków.

***

Zobacz: "Najbardziej zażarte spory technologiczne"


TOP 200