Pamięci masowe dzisiaj i jutro

Rynek pamięci masowych na przełomie lat 2003/2004 miewa się dobrze. Dzieje się tu tak dużo, że łatwo nieraz przeoczyć jakieś interesujące zdarzenie, które być może wyznaczy nowe kierunki rozwoju tego ważnego segmentu informatyki.

Pomimo tego, że gospodarka przeżywa określone trudności, dostawcy pamięci masowych wprowadzili na rynek w 2003 roku szereg produktów kolejnej generacji. Można tu wymienić dyski twarde oparte na nowych technologiach, wydajne napędy taśmowe oraz szybkie kontrolery i pojemne macierze.

Szereg nowych technologii, które miały swoją premierę w 2002 r., takich jak SATA (Serial ATA) czy iSCSI, zyskało w 2003 r. nowy impuls. W minionym roku pojawiły się też inne nowatorskie rozwiązania, takie jak dyski standardu SAS (Serial Attached SCSI; szeregowe SCSI) czy zminiaturyzowane dyski twarde pracujące tak wydajnie, że już niedługo będzie je można spotkać w serwerach z najwyższej półki.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Jednak chyba największym zainteresowaniem cieszyła się w 2003 r. technologia iSCSI, dzięki której pamięci masowe SCSI mogą wymieniać między sobą dane za pośrednictwem sieci IP. Produkty wspierające standard iSCSI mają już w swoich ofertach takie tuzy jak Cisco i McData, a adaptery HBA (Host Bus Adapter) obsługujące takie pamięci produkują firmy Adaptec, Emulex, Intel i QLogic. Sterowniki iSCSI dla systemu Windows oferuje już Microsoft i IBM, a i użytkownicy Linuksa też mają do dyspozycji takie sterowniki.

Wszystko wskazuje na to, że interfejsy SATA (szeregowe SATA) będą w 2004 r. instalowane nie tylko w pecetach, ale w serwerach. Duża wydajność tej technologii bierze się stąd, że dane są przesyłane w trybie punkt-punkt. Tu warto zwrócić uwagę na dwóch producentów: Fujitsu (pierwszy 2,5-calowy dysk SATA) i Western Digital (dysk twardy SATA obracający się z szybkością 10 tysięcy obrotów na minutę; chodzi o model Raptor).

Kolejna nowość w obszarze dysków twardych to Serial Attached SCSI. Dyski twarde tego standardu oferują już w ograniczonych ilościach Adaptec, HP, Maxtor, Fujitsu i Seagate. W przyszłości na rynku mogą się pojawić wydajne macierze wyposażone zarówno w dyski SATA jak i SAS.

Tak więc 2004 rok zapowiada się w obszarze pamięci masowych bardzo interesująco. Nieznane wcześniej protokoły i sprzęt pracujący w oparciu o najnowsze technologie mogą zmienić radykalnie obraz tego rynku. Trzeba tylko trzymać rękę na pulsie i śledzić na bieżąco poczynania wiodących dostawców tego rodzaju rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200