Pamięci jak dyski

Infineon i IBM, które już czwarty rok zapowiadają wielką rewolucję na rynku PC, zrobiły kolejny krok do przodu. Firmy zaprezentowały prototypowe układy pamięci magnetycznej (Magneto-resistive RAM) o pojemności 16 Mb z czasem dostępu na poziomie 30-40 ns. Koncerny współpracują nad rozwojem tej innowacyjnej technologii od 2000 r. Układy MRAM, ze względu na swoją energooszczędność, znajdą zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach mobilnych.

Pamięci jak dyski
MRAM to jedna z najbardziej obiecujących technologii wykorzystywanych do przechowywania danych. Układy magnetyczne są w pewnym sensie "statycznymi odpowiednikami dysków twardych". W ich działaniu wykorzystuje się pomiar zmian pola magnetycznego poszczególnych komórek pamięci, odpowiadających stanom "0" i "1".

Specjaliści przewidują, że jeśli magnetyczny RAM ostatecznie wejdzie do sprzedaży, może poważnie zagrozić rynkowej pozycji innego rodzaju nieulotnej pamięci - Flash. Układy MRAM do działania potrzebują mniej energii, przechowują dane nawet po odłączeniu zasilania i są znacznie szybsze (Infineon zapewnia, że nawet 1000 razy). Czas dostępu w przypadku pamięci Flash jest liczony w milisekundach. Stosunkowo wolne działanie jest jedną z największych barier rozwoju technologii Flash.

Zobacz również:

  • Ta fuzja może zmienić obraz rynku pamięci NAND/flash
  • Czas na pamięci DDR5

Infineon i IBM utrzymują, że jeśli uda się pokonać bariery technologiczne to masowa produkcja nowego rodzaju pamięci mogłaby ruszyć już w 2005 r. Rozwojem układów MRAM zajęła się teraz firma Altis - utworzone przez koncerny joint-venture, z siedzibą we Francji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200