Pamięci Optane odchodzą do lamusa

Wszystko wskazuje na to, że żywot firmowej technologii Optane dobiega końca. Intel zdecydował, że nie będzie jej dalej rozwijać i rozwiązał zajmujący się tą technologią zespół inżynierów i informatyków. Korporacja ogłosiła swoją decyzję w tej prawie podczas omawiania wyników finansowych za drugi kwartał 2022 r.

Grafika: Intel

Jak wiadomo, układy Optane i bazujące na niej moduły 3D X-Point pełniły rolę pamięć podręcznej, w której są przechowywane dane wymieniane między dyskiem SDD i pamięcią systemową komputera. Układy Optane bazują na technologii NAND/flash i pracują z podobną szybkości co dyski SSD, to znaczy, że są wolniejsze od klasycznych pamięci DRAM, jednak znacząco zwiększają wydajności pamięci masowej.

Intel opracował trzy różne architektury wykorzystujące pamięci Optane: App Direct (pracują wtedy tak samo jako typowa pamięć masowa), Memory Mode (wtedy pracują jak klasyczna pamięć DRAM) i Mixed Mode (pamięć może wtedy pracować w obu wymienionych wcześniej trybach).

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Premiera pierwszej na świecie, 12-to warstwowej pamięci HBM3E
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Szkopuł w tym, że jest to technologia firmowa i jak dotąd nikt poza Intelem nie stosował układów tego typu. I to chyba zadecydowało o tym, że pamięci tego typu nie będą dalej rozwijane i odejdą po prostu do lamusa. Tym bardziej, że na rynku pojawiały się inne technologie pozwalające produkować równie szybkie pamięci (takie jak np. NAND TLC), które mają większą wydajności i są tańsze.

Trudno oszacować, ile do tej pory układów pamięci Optane trafiło na rynek, ale ocenia się, że przez ostatnie siedem lat Intel wyprodukował układy tego typu warte ok. 7 mld USD. To niewiele, dlatego Intel żegna się na dobre z tą technologią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200