Pamięci MRAM już w sprzedaży

Amerykańska firma Freescale poinformowała, iż jest już gotowa do sprzedaży pamięci MRAM, przygotowanych do zastosowania w przeróżnych urządzeniach elektroniki użytkowej. Nad komercyjnym wdrożeniem produkcji takich pamięci wiele korporacji pracowało od lat. Według wielu analityków, MRAM może zrewolucjonizować rynek komputerów PC i nie tylko.

MRAM (magnetoresistive random-access memory) to rodzaj pamięci trwałej (nieulotnej), która do zapisu danych wykorzystuje pole elektromagnetyczne (a przede wszystkim zjawisko Gigantycznego Magnetooporu). Dotychczas największym problemem była wielkość i koszt produkcji takich układów. Firmie Freescale (dawnemu działowi półprzewodników Motoroli) już rok temu udało się stworzyć mikroukłady o pojemności 4 Megabitów co nie wydaje się wielkością szokującą ale odpowiada mniej pojemnym układom flash. W porównaniu z nimi pamięci MRAM charakteryzują się dużo lepszym czasem odczytu i zapisu oraz trwałością. W tym tygodniu firma zapowiedziała, iż rozpoczyna sprzedaż mikrochipów MRAM.

Takie parametry umożliwić mogą w przyszłości korzystanie z MRAM na przykład jako głównego twardego dysku, z którego uruchamia się system operacyjny. Najprawdopodobniej, pamięci znajdą zastosowanie także w odtwarzaczach multimedialnych, urządzeniach elektroniki użytkowej itp. Firma Freescale twierdzi, iż ma już pierwsze zamówienia na swoje chipy, odmawia jednak podania danych konkretnych kontrahentów.

Więcej: Freescale (witryna w języku angielskim)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200