Pamięć na żądanie

EMC i HP przygotowują programy dla użytkowników pamięci masowych, którzy chcą płacić tylko za wykorzystaną pamięć masową. Są to programy określane mianem "metered on-demand storage" (pamięć na żądanie z pomiarem wykorzystania). Programy automatycznie wystawiają użytkownikom rachunki, którzy płacą tylko za to, czego używają.

Rozwiązanie firmy EMC nosi nazwę OpenScale. Służy do mierzenia stopnia wykorzystania pamięci masowej, buduje stosowne raporty i wysyła je automatycznie do centrum rozliczeniowego EMC, gdzie użytkownikowi wystawiane są rachunki. Usługa znajduje się w fazie pilotażowej i jest testowana na wybranych użytkownikach. Można ją stosować w odniesieniu do takich produktów EMC jak: macierze dyskowe Celerra, Clariion i Symmetrics oraz przełączniki linii Connectrix.

HP przygotowuje dwa programy, które monitorują wykorzystanie pamięci masowej i przesyłają dane do centrum rozliczeniowego (można je porównać do rozwiązania automatycznie wystawiającego rachunki za zużytą energię elektryczną). Pierwszy program nosi nazwę Capacity on Demand for StorageWorks-Financing Option, a drugi, bardziej rozbudowany, nie ma jeszcze nazwy.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Czołowi producenci pamięci masowych (na przykład IBM i Hitachi Data Systems) mają już w swoich ofertach programy typu "pamięć na żądanie", które nie mierzą jednak automatycznie wykorzystania pamięci i bazują na tym, co robi sam użytkownik (zwiększenie zasobów) i informują o tym fakcie producenta.

Oprogramowanie firmy EMC (OpenScale) wykonuje wszystkie czynności automatycznie, dostarczając do centrum rozliczeniowego firmy komplet niezbędnych informacji. OpenScale bazuje na usłudze Online ControlCenter, która instaluje po stronie klienta serwer monitorujący wykorzystanie pamięci i badający jej wydajność. Serwer, noszący nazwę Collector, przegląda co godzinę pamięci masowe, serwery, aplikacje i bazy danych. Serwer integruje wszystkie informacje i przesyła je do bazy danych pracującej w firmie EMC. Informacje te są analizowane i przetwarzane na różne sposoby. Następnie oprogramowanie EMC OpenScale wystawia faktury i dostarcza je użytkownikom.

EMC opracowała też produkty powiązane z OpenScale i usługami Online ControlCenter. Produkty, noszące nazwę SAN Architect i AutoAdvice, pomagają użytkownikom budować sieci SAN i zarządzać ich wydajnością. Podobnie jak OpenScale, programy AutoAdvice i SAN Architect wykorzystują serwer Collector.

AutoAdvice (technologia, którą EMC przejęła po wykupieniu firmy Luminate) to usługa webowa polegająca na tym, że użytkownicy mogą zapewnić firmie EMC dostęp do swoich serwerów, pamięci masowych, baz danych i aplikacji. EMC analizuje informacje po to, aby zwiększyć wydajność wyżej wymienionych produktów. Oprogramowanie AutoAdvice współpracuje z pamięciami masowymi SAS, NAS, JBOD i SAN.

AutoAdvice będzie też zbierać informacje z takich produktów jak: SAP R/3, Oracle, Microsoft Internet Information Server, Exchange i SQL Server, pracujących na serwerach Windows, Unix i Linux. Produkt monitoruje pracę następujących urządzeń: serwery plików Clariion, Symmetrix, Celerra (EMC), HP StorageWorks i Network Appliance oraz przełączniki Fibre Channel firm Brocade, Inrange i McData. Firma EMC zamierza poszerzyć listę wyżej wymienionych produktów o przełączniki firmy Cisco i macierze dyskowe firm Hitachi, HP i IBM.

SAN Architect to specjalne narzędzie pozwalające budować próbne konfiguracje, zanim sieć SAN zostanie oddana do użytku. Usługa dostarcza informacje konfiguracyjne wielu źródłom, takim jak Microsoft Vision.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200