Pamięć masowa na żądanie

FSAM - nowa strategia marketingowa HP w dziedzinie zarządzania pamięciami masowymi.

FSAM - nowa strategia marketingowa HP w dziedzinie zarządzania pamięciami masowymi.

Hewlett-Packard wprowadził na polski rynek pierwsze produkty udostępnione w ramach nowej strategii HP Federated Storage Area Management (FSAM), ogłoszonej w USA na przełomie lutego i marca br. W ramach strategii FSAM firma zamierza dostarczać na rynek rozwiązania zarówno sprzętowe, jak i programowe, które umożliwią elastyczne skalowanie pamięci masowych, jej rozproszenie w ramach firmy bez potrzeby zwiększania liczby pracowników działów informatyki odpowiedzialnych za zarządzanie tymi pamięciami.

Macierz dyskowa

HP SureStore Virtual Array 7100 to rozwiązanie macierzowe klasy midrange. Najbardziej wymagającym klientom HP nadal proponuje rozwiązania macierzowe licencjonowane od Hitachi Data Systems (HDS).

VA 7100 jest dostarczana jako pojedyncza obudowa o wysokości 3U, wolno stojąca lub przeznaczona do instalacji w szafie przemysłowej. W obudowie mieści się 4-15 dysków o pojemności 36 GB każdy (wkrótce mają być dostępne dyski 73 GB), co pozwala w pojedynczej szafie o wysokości 2 m pomieścić do 14 TB danych. Wszystkie dyski wewnątrz macierzy połączone są magistralą FC-AL o przepustowości 800 MB/s. Urządzenie jest wyposażone w 2 interfejsy Fibre Channel o przepustowości 100 MB/s każdy, zdublowane wewnętrzne magistrale FC-AL, zdublowane kontrolery oraz mirrorowaną pamięć podręczną kontrolerów.

Atutem VA 7100 jest dostarczane wraz z nim oprogramowanie - zarówno wbudowane w urządzenie, jak i dodatkowe. Macierz umożliwia m.in. konfigurowanie w pełni niezależnych z punktu widzenia użytkownika wolumenów logicznych LUN, które mogą być wykorzystywane jednocześnie przez serwery z różnymi systemami operacyjnymi (obecnie VA 7100 obsługuje systemy HP-UX 11.0, Windows NT 4.0 i 2000 oraz Red Hat Linux 6.2; latem br. zostanie dodana obsługa HP-UX 11i i 11.20 oraz Solarisa, a pod koniec br. - również NetWare i AIX-a). Ponadto macierz obsługuje technologię Double Parity RAID 5 (RAID 5 DP), która umożliwia nieprzerwane funkcjonowanie macierzy nawet wtedy gdy awarii ulegną równocześnie dwa dyski.

Oprogramowanie dołączone do macierzy VA 7100 umożliwia scentrali- zowane zarządzanie wieloma macie- rzami za pośrednictwem przeglądarki internetowej, natychmiastowe wykonywanie kopii danych pomiędzy wolumenami LUN, optymalizowanie dostępu do macierzy, zabezpieczanie dostępu do poszczególnych wolumenów LUN (ograniczenie dostępu tylko do określonych serwerów), jak rów-nież integrację z narzędziami zarzą- dzającymi OpenView.

NAS i oprogramowanie

Kolejnym nowym produktem w ramach strategii FSAM jest HP Network Sto- rage Appliance, dedykowana pamięć masowa typu NAS (włączana bezpośrednio do sieci komputerowej), któ- ra ma się pojawić na rynku w II kwar- tale br. Urządzenie to będzie działać pod kontrolą systemu Windows 2000 Embedded.

Ostatnim z nowych elementów FSAM jest pakiet HP OpenView SAM, w ramach którego dostępne są aplikacje: Storage Node Manager, Storage Allocater (dotychczas dostępny jako LUN Manager), Storage Optimizer i Storage Builder. Umożliwiają one zaawansowane zarządzanie pamięciami masowymi, wykrywanie wąskich gardeł, prognozowanie zapotrzebowania na pamięć masową oraz planowanie jej rozbudowy.

Plany

HP ma również ambitne plany dotyczące rozbudowy serii rozwiązań pamięci masowych. Firma zamierza wprowadzić na rynek przełączniki Fibre Channel skalowane 8-64 portów (wkrótce), zaprezentować pod koniec br. pierwsze urządzenia z serii SureStore pracujące z wykorzystaniem technologii iSCSI oraz wprowadzić na rynek kolejne aplikacje, takie jak Storage Accountant (do rozliczania wykorzystania pamięci masowych) i Data Manager, która umożliwi zarządzanie wykonywaniem kopii awaryjnych bez obciążenia serwerów, replikacją danych i tworzenie kopii lustrzanych. Docelowo firma wprowadzi też rozwiązania do zarządzania pamięciami hierarchicznymi (HSM).


TOP 200