Pamięć masowa flash

Ewolucja pamięci masowych w kierunku wykorzystania układów flash czyli pamięci półprzewodnikowych zaczęła się już kilka lat temu. A obecnie popularyzacja tej technologii zaczyna nabierać tempa. Stopniowo maleją dotychczasowe bariery związane głównie z ceną oraz trwałością i niezawodnością systemów pamięci opartych o układy flash.

Ostatnio można zauważyć istotny spadek cen pamięci masowych z układami flash. Już obecnie ich ceny są porównywalne z wysokiej klasy najwydajniejszymi macierzami wyposażonymi w dyski magnetyczne o prędkości obrotowej 15 tys. obr/min. „A w wypadku systemów wymagających najwyższej wydajności i niskich opóźnień zastosowanie macierzy flash jest rozwiązaniem z którym nie mogą konkurować pamięci dyskowe niezależnie od ich konfiguracji” mówi Joe Unsworth, analityk z Gartner Group.

W pierwszej fazie rozwoju, na rynku dominowały rozwiązania hybrydowe, w których pamięci flash, mające najczęściej formę dysków SSD, były wykorzystywane jako dodatkowa, oferująca wysoką wydajność warstwa pamięci masowej. Tego typu systemy hybrydowe mają sens, choć najczęściej są rozwiązaniem połowicznym, które nie pozwala wykorzystać pełnego potencjału pamięci półprzewodnikowych.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Nowa generacja systemu cokołów VX dla szaf sterujących Rittal
Pamięć masowa flash

RamSan-20 PCIe – karta pamięci z układami flash opracowana przez Texas Memory Systems.

W ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo wiele firm oferujących rozwiązania wykorzystujące układy flash do zwiększenia wydajności systemu IT. Choć duży wybór różnego rodzaju systemów jest dla użytkowników korzystny, ale często powoduje zamieszanie i utrudnia racjonalny wybór i ocenę praktycznych zalet i potencjalnych korzyści jakie można uzyskać z wdrożenia tego typu technologii.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju układy flash oraz pamięci mające różne konstrukcje i interfejsy, które są przeznaczone do zwiększania wydajności pojedynczych serwerów lub aplikacji, albo też wielu serwerów w centrum danych obsługujących aplikacje o zróżnicowanych obciążeniach i wymaganiach na wydajność.

Choć pamięci masowe wykorzystujące układy flash nie są pozbawione wad, ale nie ulega wątpliwości, że jest to technologia nowej generacji. Jej najważniejszą zaletą jest możliwość względnie łatwego uzyskania wysokiej wydajności dostępu do danych, która w wypadku pamięci wykorzystujących elementy mechaniczne jest trudna lub niemożliwa do realizacji.

Według opublikowanego w 2013 roku raportu IHS iSuppli, liczba dysków półprzewodnikowych wprowadzonych na rynek w 2013 roku osiągnie poziom 83 mln sztuk, a w 2016 zwiększy się do 239 mln uzyskując 40% udziału w rynku pamięci masowych.

Dlatego też pamięci flash są obecnie wykorzystywane głównie w serwerach lub pamięciach masowych obsługujących systemy transakcyjne OLTP (OnLine Transaction Processing) lub systemy VDI (Virtual Desktop Infrastucture). W systemach takich generowana jest duża liczba zapytań wymagających dostępu do stosunkowo niewielkich plików przypadkowo rozproszonych w pamięci. Zastosowanie pamięci flash jest wówczas efektywną metodą uzyskania wysokiej wydajności.

Widać z tego, że wybór najlepszego, z punktu widzenia wymagań użytkownika, rozwiązania wymaga zdefiniowania rzeczywistych wymagań konkretnych aplikacji i obszarów IT wymagających zwiększenia wydajności.

Pamięć masowa flash

Violin 6264 Flash Memory Array oferuje koszt za GB porównywalny do wydajnych macierzy dyskowych. Ceny pamięci zaczynają się od około 750 tys. USD.

Wykorzystanie pamięci półprzewodnikowej może zmniejszyć koszty inwestycji w system IT, a także koszty operacyjne. Nie jest to prawda ogólna, ale w niektórych zastosowaniach dobrze uzasadniona. Na przykład w wypadku bazy danych o pojemności 1 TB, która ma obsługiwać 10 tysięcy operacji na sekundę (10k IOPS), pamięć klasyczna musi być wyposażona w około 60 dysków SAS lub FC 15 000 obr/min. Przy standardowej pojemności dysków ok. 300 GB, całkowita pojemność wynosi wówczas 18 TB i znacznie przekracza wymagania bazy danych. W takim wypadku zastosowanie pamięci półprzewodnikowej daje istotną oszczędność w praktyce.

Warto jednocześnie zauważyć, że rynek pamięci flash dopiero się rozwija i wciąż niewiele jest standardowych testów lub certyfikatów umożliwiających obiektywne porównanie rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Pod tym względem przedsiębiorstwa są z reguły zdane na ocenę własną lub skorzystanie z usług firm konsultingowych, choć w wypadku niektórych aplikacji można zastosować udostępniane przez producentów programy testowe pozwalające na względnie dobrą ocenę wzrostu wydajności.

Zaprezentowane niżej informacje i kryteria oceny przydatności pamięci flash mogą pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200