Pamięć masowa Honeycomb

Sun pracuje intensywnie nad nowym systemem pamięci masowej, któremu nadał nazwę Honeycomb. Rozwiązanie pojawi się na rynku jeszcze w tym roku i jak twierdzi producent, ma dwie podstawowe zalety: wyszukuje bardzo szybko dane i charakteryzuje się wysoką odpornością na awarie.

Pamięć masowa Honeycomb
Szybkie wyszukiwanie informacji zmagazynowanych w systemie Honeycomb jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii metadanych. Kiedy komputer zapisuje na dysku dane, dołącza do nich szereg dodatkowych informacji, tworząc w ten sposób metadane, dzięki czemu odszukanie potrzebnej informacji zabiera aplikacji dużo mniej czasu niż ma to miejsce w tradycyjnych systemach pamięci masowej.

Stosując tę technologię aplikacja może np. bardzo szybko uzyskać potrzebną jej informację, budując złożone zapytanie w rodzaju: potrzebna mi jest lista zawierająca wszystkie produkty spożywcze zaczynające się na literę A, których data ważności kończy się za trzy dni.

Zobacz również:

  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Jak informuje Sun, system Honeycomb będzie się składać z "cegiełek". Jedna "cegiełka" to moduł o wysokości 5,25 cala, który można instalować w standardowej szafie (patrz zdjęcie obok). Honeycomb pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 10. Platforma sprzętowa to serwer oparty na procesorach Opteron. W przyszłości Sun będzie modyfikować systemy pamięci masowej StorEdge 5210 i 5310, wyposażając je w Honeycomb. Systemy te są obecnie oparte na procesorach Xeon, ale od koniec roku zostaną one zastąpione przez procesory Opteron.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200