Palm: duża strata w IV kw.

Przychód producenta będzie o połowę mniejszy niż pierwotnie zakładano. Do skutku nie dojdzie również fuzja Paml z produkującą oprogramowanie firmą Extended Systems.

W czwartym kwartale obrachunkowym kończącym się 1 czerwca, Palm uzyska o połowę mniejsze przychody niż pierwotnie zakladano. Na początku kwietnia br. przedstawiciele firmy podali, że planowany poziom sprzedaży w tym okresie wyniesie 300 - 315 mln USD. Z bieżacych analiz wynika, że przychód producenta zamknie się kwotą rzędu 140-160 mln USD. W analogicznym okresie ubiegłego roku fianansowego obrót firmy wynosił 350 mln USD. Producent komputerów naręcznych spodziewa się straty w wysokości 170-190 mln USD.

Carl Yankowski, prezes firmy Palm, tłumaczy spadek dochodów opóźnieniem we wprowadzeniu do dystrybucji nowej serii palmtopów m500. W oczekiwaniu na nowe modele zmalała sprzedaż pozostałych urządzeń firmy. Producent zmuszony był do znacznego obniżenia cen na swoje produkty oraz zwolnienia 15% pracowników, co firma zapowiadała już w połowie kwietnia br. Redukcja zatrudnienia ma przyniesć firme oszczędności rzędu 34 mln USD rocznie.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Niekorzystny wynik finansowy przyczynił się do odwołania transakcji z firmą Extended Systems. Palm zamierzał przejąć tego producenta specjalizującego się w produkcji biznesowego oprogramowania dla palmtopów. Wartośc transakcji szacowano na 264 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200