Pakiet biurowy LibreOffice 5.1 już dostępny

Fundacja Document Foundation poinformowała o dostępności kolejnej wersji biurowego pakietu LibreOffice. Narzędzie - mające postać otwartego kodu - nosi nazwę LibreOffice 5.1, jest dostępne w wersjach dla systemów operacyjnych Linux, MacOS X oraz Windows, zawiera ulepszony interfejs i wspiera szereg nowych funkcjonalności zaprojektowanych głównie z myślą o firmach i pracy w środowiskach wykorzystujących chmury obliczeniowe.

Pakiet LibreOffice 5.1 oferuje nowe mechanizmy obsługi dokumentów formatu ODF 1.2 i jak informuje Document Foundation, został do tej pory pobrany - chodzi o wszystkie wersje narzędzia od momentu jego premiery, co miało miejsce na początku 2011 roku - przez ponad 120 mln użytkowników.

Aplikacje wchodzące w skład pakietu – Writer (edytor tekstu), Calc (arkusz kalkulacyjny) i Impress (prezentacje multimedialne) - zostały wyposażone w nowe menu oraz filtry, które pozwalają lepiej zarządzać tymi aplikacjami.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365
Pakiet biurowy LibreOffice 5.1 już dostępny

Impress

Użytkownik może teraz uzyskać dostęp do plików przechowywanych na zdalnych serwerach (takich jak Sharepoint, Google Drive i Alfresco) z poziomu menu File, bez konieczności otwierania dodatkowego okna dialogowego.

Ze wszystkimi nowymi opcjami wspieranymi przez pakiet LibreOffice 5.1 (dostępny tutaj) można się zapoznać na tej stronie.

Aktualizacja: 17 lutego 2016 17:15

Pakiet LibreOffice 5.0.5

Już po zaprezentowaniu pakietu LibreOffice 5.1, Document Foundation udostępniła piąte wydanie tego samego narzędzia należące do rodziny LibreOffice 5.0 (LibreOffice 5.0.5). Jest to wydanie typu “still” (co oznacza, iż jest to stabilna przez dłuższy czas intensywnie testowana wersja), dlatego może z powodzeniem może obsługiwać duże firmy.

Document Foundation sugeruje, aby firmy decydowały się na wdrożenie tego pakietu wtedy, gdy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie level 3 oferowane przez certyfikowanych deweloperów. Fundacja przypomina, że na rynku funkcjonują również deweloperzy, którzy zapewniają firmom wsparcie techniczne LibreOffice LTS (Long Term Support), dostarczając im na bieżąco wszystkie aktualizacje tego oprogramowania.

Więcej szczegółów technicznych dotyczących pakietu LibreOffice 5.0.5 można znaleźć tutaj, a sam pakiet można pobierać stąd.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200