PageMaker 5.0 w szczegółach (cz. 2)

W poprzednim odcinku przedstawiliśmy garść szczegółów dotyczących programu PageMaker 5.0. Dzisiaj dalsza część opisu cech, wyróżniających w jakiś sposób ten program spośród innych. Przedstawione uwagi dotyczą zarówno wersji dla Windows jak i Macintosha.

W poprzednim odcinku przedstawiliśmy garść szczegółów dotyczących programu PageMaker 5.0. Dzisiaj dalsza część opisu cech, wyróżniających w jakiś sposób ten program spośród innych. Przedstawione uwagi dotyczą zarówno wersji dla Windows jak i Macintosha.

Ułatwienia w pracy

PageMaker 5.0 potrafi pochylać grafikę razem z tekstem. Jest to wygodne zwłaszcza wtedy, gdy na grafice umieszczono opis. Równie ciekawą opcją jest możliwość wykonywania odbić lustrzanych (zarówno w pionie jak i poziomie), którą wolno stosować także do ramek z tekstem i grafiką. PageMaker 5.0 umie też zamienić kolorową ilustrację w czarno-biały obraz punktowy lub fotografię ze stopniowanymi szarościami, co jest potrzebne do precyzyjnego wydruku. Komenda "Restore original colour" przywraca oryginalne kolory użyte w ilustracji.

Control palette PageMakera 5.0 ma dużo opcji, a polecenia wykonywane są bardzo szybko. Można tu definiować położenie początku układu współrzędnych i punktu obrotu, a przy wprowadzaniu liczb istnieje możliwość użycia dzielenia i mnożenia.

Modernizacji uległa również pamięć podręczna programu, która jest obecnie niezależna od opracowywanej strony. Co więcej PageMaker 5.0 może teoretycznie pracować z dowolną liczbą jednocześnie otwartych dokumentów. Praktycznie rekomendowana liczba w środowisku Windows wynosi ok. 20.

Wrócmy jednak do kolorów. PageMaker 5.0 zawiera aż 6 bibliotek barw: DIC Colour Guide (Dainippon), Focoltone, PANTONE EuroScale (spot i process), PANTONE Spot, PANTONE Process, Toyo i Trumatch. Ponadto można tworzyć własne biblioteki kolorów, które nie zależą od platformy sprzętowej.

Edycja dokumentu może być prowadzona na obrazie powiększonym do 800%. W wypadku popełnienia błędu można odzyskać skasowane obiekty dzięki funkcji Undo.

PageMaker 5.0, poza możliwością manualnego ustawienia rozmiaru stron opracowywanego dokumentu oferuje 14 już zdefiniowanych formatów: US letter, US legal, Tabloid, A4, B5, A3, A5, Magazine, Magazine narrow, Magazine wide, Magazine broad, Compact disk, Letterhalf i Legahalf.

Program ten zawiera też 8 predefiniowanych skal podglądu: pole robocze, lokalizacja w oknie, 25%, 50%, 75%, 100%, 200% i 400%.

W PageMakerze 5.0 maksymalna grubość linii wynosi 800 pktów., a także można zdefiniować inne miary dla liniału pionowego i poziomego. Dzięki temu łatwo przyciągać obiekty do poziomych linii pomocniczych umieszczonych w odstępach równych rozmiarowi pisma.

Do PageMakera 5.0 można nabyć bibliotekę 20 słowników, które przydają się do kontroli poprawności tekstu oraz przeniesień. Mogą być one użyte jednocześnie w jednej publikacji.

Można również zainstalować niezależnie od słownika poprawnej pisowni słownik podziałów słów. Ponieważ Windows korzysta z różnych stron kodowych nie ma problemu ze słownikami w językach innych niż angielski.

PageMaker 5.0 oferuje użytkownikowi automatyczne skalowanie ilustracji bitmapowych i typu TIFF. Umożliwia też definiowanie tysięcy kolorów w publikacji.

Za pomocą PageMakera 5.0 łatwo jest obłamywać tekst wokół regularnych i nieregularnych obiektów graficznych ze wszystkich czterech stron.

Po wykonaniu pracy decydujemy, ile stron dokumentu chcemy umieścić na stronie wydruku przeglądowego, po czym program automatycznie dopasowuje ich rozmiary, aby całkowicie wypełnić kartkę papieru.

PageMaker 5.0 umożliwia zadeklarowanie, czy odstępy między elementami linii przerywanych (kreskami, kropkami) powinny być przezroczyste, czy nie.

Możliwość umieszczenia do 40 pozycji tabulatora w linii powinna zadowolić każdego użytkownika. Jednocześnie można wybrać dwa (lub jeden) znaki, które będą wypełniały wiersz po użyciu tabulatora wypełniającego. Takie konstrukcje mają postać:

. . . . . . . . . . . . . (kropki ze spacjami)

......................... (kropki bez spacji)

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

+:+:+:+:+:+:+:+:+:+:+:+:+ itp.

W bibliotekach użytkownika można zapamiętać często używane grafiki lub pliki tekstowe, którym nadaje się odpowiednie komentarze i nazwy. Biblioteki przeszukuje się korzystając ze słów kluczowych, tytułów, autorów, itp. Biblioteki PageMakera 5.0 akceptują również bloki tekstu oraz całe strony.

PageMaker 5.0 informuje użytkownika o błędach druku w przypadku zastosowania PostScriptu.

Program poprawnie wczytuje dokumenty, które zostały zapisane po wykonaniu wcześniejszej separacji barw.

Obsługa plików

Opcja Book pozwala na tworzenie publikacji złożonych z oddzielnych dokumentów. Możliwa jest też jednolita numeracja oraz utworzenie indeksu i spisu treści całej publikacji.

PageMaker 5.0 oferuje kilka opcji przydatnych przy aktualizacji danych. Np. można spowodować każdorazowe włączanie się komunikatu w przypadku jakichkolwiek zmian w pliku źródłowym. Opcje te dotyczą zarówno plików tekstowych jak i graficznych.

Program dokonuje automatycznego zapisu po wykonaniu przez operatora określonych operacji (np. zmiana strony, wydruk). Ułatwia to naprawianie szkód w przypadku zawieszenia się systemu.

W PageMakera 5.0 wbudowane są mechanizmy skracające czas zapisu oraz wielkość pliku zapisywanego na dysk. Użytkownik może wybrać jedną z tych możliwości, w przeciwnym wypadku instrukcja Save as... spowoduje zapisanie na dysku z optymalizacją wielkości.

PageMaker 5.0 automatycznie kompresuje i dekompresuje ilustracje typu TIFF, co pozwala zredukować obraz nawet o 80%.

Inne uwagi

Oczywiście wiele z opisanych opcji oferują i inne programy DTP, ale często wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Zresztą i do PageMakera 5.0 można dokupić wiele Additions za łączną sumę nawet kilkunastu tysięcy USD. One sprawią, że posiadany system rozrośnie się do w pełni profesjonalnego studia DTP. Firma Aldus oferuje programy współpracujące z PageMaker 5.0 takie jak FreeHand, Persuasion, PhotoStyler i Fetch, co jest gwarancją, że przenoszenie plików między nimi a PageMakerem będzie przebiegało bez kłopotów.

Program PageMaker 5.0 doskonale nadaje się do przygotowywania wszelkiego rodzaju publikacji, choć trzeba przyznać, że w wersji podstawowej najlepiej nadaje się do składu książek i folderów. Ze względu na filozofię pracy inną od konkurencyjnych programów, polegającą na operowaniu elementami strony a nie ramkami z różną zawartością nie da się w nim utworzyć np. makiety czasopisma. Oznacza to konieczność każdorazowego przygotowywania strony od początku. Dla niektórych użytkowników np. redakcji gazet jest to niewątpliwie istotna wada.

Na grudzień br. zapowiadana jest polska wersja PageMakera 5.0 po promocyjnej cenie 520 GBP (19,441 mln zł z cłem i podatkiem VAT w dniu 1.11.93). Dla porównania - w dniu dzisiejszym wersja angielska tego programu kosztuje 595 GBP (22,245 mln zł).


TOP 200