Padły kolejne rekordy przepustowości łącz światłowodowych

Dzięki nowym technologiom światłowody przesyłają dane coraz szybciej. Warto zatem odnotować dwie ciekawe zapowiedzi, jakie naukowcy pracujący nad tym problemem ogłosili niedawno na targach OFC (The Optical Fiber Communication Conference and Exhibition) poświęconych temu zagadnieniu, które odbyły się w San Diego.

I tak w pierwszej informacji naukowcy ujawnili, że udało im się przesyłać dane przez parę światłowodów mających długość ponad 6 tys. kilometrów z szybkością 26,2 terabitów na sekundę. Chodzi o światłowody leżące na dnie Atlantyku, wchodzące w skład morskiego kabla Marea, który łączy USA (Virginia Beach, Virginia) z Europą (Bilbao, Hiszpania).

Transatlantycki kabel MAREA (po hiszpańsku “przypływ) oddany został do użytku w zeszłym roku. Docelowo łącze to ma transmitować dane z szybkością 160 Tb/s przez 16 włókien światłowodowych tworzących osiem par, co oznacza iż jedna taka para włókien ma przepustowość 20 Tb/s. Każda z ośmiu par włókien ma do dyspozycji 25 kanałów DWDM (jeden kanał DWDM transmituje dane z szybkością 400 Gb/s).

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX
  • Internet 4,5 mln razy szybszy niż przeciętne domowe łącze szerokopasmowe. Przełom na rynku

Osiągnięcie jest duże, ponieważ inżynierom udało się uzyskać szybkość 26,2 Tb/s, przekraczając tym samym maks. teoretyczną szybkość, z jaką miało pracować takie łącze, o 20%. Z jak olbrzymią szybkością mamy do czynienia może świadczyć fakt, że przez jedną parę światłowodów można transmitować jednocześnie 4 mln filmów o wysokiej rozdzielczości. Ponieważ par takich jest osiem, cały kabel ma tak olbrzymią przepustowość, że może jednocześnie transmitować 32 mln filmów.

Z kolei inżynierowie pracujący w firmie Ciena pochwalili się, że zbudowane przez nich łącze, wykorzystujące tylko jedną wiązkę światła, transmitowało dane z szybkością 800 Gb/s. Inżynierowie nadali temu łączu - które w ich zamyśle ma obsługiwać komunikację wewnątrz centrum danych - nazwę WaveLogic 5. To również znaczące osiągnięcie, ponieważ stosowane obecnie w centrach danych łącza tego typu mają przeciętną przepustowość rzędu 100 Gb/s (maks. 200 Gb/s).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200