Pacifica ułatwi wirtualizowanie serwerów

AMD ujawni pod koniec marca szczegóły dotyczące swojej nowej technologii, która nosi nazwę Pacifica. Jest to technologia wirtualizowania, dzięki której na jednym komputerze można instalować wiele pracujących równolegle i niezależnie od siebie systemów operacyjnych.

Technologia Pacifica zostanie wprowadzona do procesorów AMD w 2006 r. Intel zapowiada, że wcześniej, bo pod koniec br., wprowadzi do swoich procesorów podobną technologię, której nadał nazwę Vanderpool. Nie wiadomo jeszcze, czy obie technologie będą ze sobą zgodne, co niepokoi producentów oprogramowania. AMD obiecuje, że założenia technologii Pacifica zostaną podane do publicznej wiadomości pod koniec marca.

Technologie pozwalające uruchamiać na jednym serwerze wiele systemów operacyjnych są dzisiaj powszechnie stosowane w świecie systemów typu mainframe i w środowiskach uniksowych. Stosują je takie firmy jak IBM, Sun i HP. Intel i AMD są firmami, które chcą tę technologię wprowadzić do systemów opartych na procesorach x86 (np. Xeon i Athlon).

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji

Obecnie instalowanie wielu systemów operacyjnych na oddzielnych partycjach, w komputerach x86, jest możliwe tylko po zastosowaniu specjalnego oprogramowania. Może to być np. produkt firmy EMC (VMware) lub Microsoft (Virtual Server), który tworzy wirtualne maszyny. Można jeszcze stosować oprogramowanie oparte na otwartym źródle (np. produkt Xen autorstwa firmy XenSource).

Specjaliści spekulują - jeśli rozwiązania AMD i Intela będą ze sobą zgodne w 95%, wszystko będzie dobrze. W przeciwnym przypadku, producenci oprogramowania będą mieli poważny problem. A jest to możliwe, ponieważ AMD ujawnił, iż technologia Pacifica różni się w wielu obszarach od technologii Vanderpool, nie podając jednak żadnych szczegółów dotyczących tych różnic.

Czy są to na tyle duże różnice, że obie technologie nie będą ze sobą zgodne? Obecnie trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Trzeba cierpliwie poczekać aż Intel, a później AMD, wprowadzą technologie wirtualizowania do swoich procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200