PTX3000 - kompaktowy router firmy Juniper dedykowany dla dostawców usług sieciowych

Juniper poszerzył ofertę o kompaktowy router PTX3000. Urządzenie (będące odchudzoną wersją pakietowego routera PTX5000, którego premiera miała miejsca równo dwa lata temu) może obsługiwać rdzenie dużych sieci komputerowych eksploatowanych przez firmy telekomunikacyjne. Router charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (jego głębokość to tylko 25 centymetrów) i oferuje całkowitą przepustowość rzędu 24 Tb/s.

Juniper twierdzi, że jest to jeden z najbardziej energooszczędnych routerów na rynku, ponieważ na jeden kilowat pobieranej mocy oferuje przepustowość ok. 1,2 Tb/s. W routerze można instalować najnowsze karty liniowe firmy Juniper, które zawierają dwa porty Ethernet 100 Gb/s.

Producent informuje, że router (który oferuje opóźnienia nie większe niż 5 mikrosekund; czas jaki mija od momentu odebrania pakietu z portu wejściowego do wyekspediowania do w sieć przez port wyjściowy) może łączyć ze sobą centra danych oddalone od siebie o ponad 2 tys. kilometrów.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami
  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych

Specjaliści przewidują, że router będzie konkurować na rynku z takimi rozwiązaniami podobnej klasy, jak: routery CRS-1 i CRS-3 firmy Cisco (które mają jednak dużo większe rozmiary), oraz router 7950 XRS-16c firmy Alcatel-Lucent (którego przepustowość wynosi 6,4 Tb/s). Router firmy Alcatel-Lucent można co prawda skalować do przepustowości 32 Tb/s, ale zajmuje on wtedy bardzo dużo miejsca.

Router PTX3000 wejdzie oficjalnie na rynek w drugim kwartale br. i Juniper poda jego cenę dopiero wtedy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200