PTP/IP: bezprzewodowy, szybki transfer zdjęć

Przedstawiciele Nikona poinformowali o pracach nad implementacją do kolejnych swoich produktów nowego protokołu przesyłania zdjęć - PTP/IP (Picture Transfer Protocol over Internet Protocol). Pozwolić ma on na szybszą, bezprzewodową komunikację pomiędzy aparatem cyfrowym a komputerem.

PTP/IP (Picture Transfer Protocol over Internet Protocol) - nowy protokół transmisji zdjęć z aparatu cyfrowego do komputera - oparty jest na już istniejącym protokole PTP. Do tej pory jego wykorzystanie ograniczone było jednak tylko do przesyłania danych przez łącze USB. PTP/IP jest owocem współpracy Nikona oraz firmy FotoNation. Do projektu przyłączył się również koncern Microsoft, zainteresowany spopularyzowaniem nowego protokołu.

Po raz pierwszy z bezprzewodową komunikacją aparatu cyfrowego i komputera można było się zetknąć w 2003 roku, kiedy to Nikon wprowadził na rynek przystawkę o nazwie Wireless Transmiter WT-1, przeznaczoną dla profesjonalnych lustrzanek cyfrowych (przykładowo modelu D2H). Przystawka ta była zgodna ze standardem IEEE 802.11b. WT-1 korzystała jednak z protokołu FTP (File Transfer Protocol) do transmisji danych, co wymagało od użytkownika odpowiedniego skonfigurowania połączenia, zarówno w aparacie cyfrowym, jak i komputerze.

Zastosowanie protokołu PTP/IP znacznie ułatwia proces konfiguracji obu komunikujących się urządzeń, a dodatkowo umożliwia szybsze transfery danych, zachowując przy tym kompatybilność z FTP. Nikon planuje wkrótce wprowadzenie pierwszych przystawek do bezprzewodowej komunikacji pomiędzy aparatem a komputerem, wykorzystujących PTP/IP. Nieoficjalnie mówi się również o implementacji w innych aparatach poza profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi. Być może również posiadacze cyfrówek z serii COOLPIX będą mogli w przyszłości skorzystać z tej funkcji.

Więcej informacji: Nikon

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200