POWER10: czysta moc, ale nie tylko

Systemy IBM Power przez lata zapewniały wielu organizacjom na całym świecie wysoką wydajność i elastyczność. Dzisiaj stanowią jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie cyfrowej transformacji. Procesory POWER10 i zbudowane w oparciu o nie serwery oferują zupełnie nowe możliwości w zakresie hybrydowej chmury, napędzania sztucznej inteligencji i zapewniania najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

POWER10: czysta moc, ale nie tylko

Na temat technologii Power 10 rozmawialiśmy podczas konferencji Power of 10 - Biznesowe przyspieszenie dzięki technologii

Na początku września br. firma IBM zaprezentowała serwer klasy enterprise IBM Power E1080. To pierwsza maszyna z opartej na procesorze IBM POWER10 nowej rodziny serwerów zaprojektowanej w odpowiedzi na kluczowe wyzwania współczesnego biznesu.

Jednym z nich jest budowa środowisk chmury hybrydowej. Wiele organizacji digitalizuje procesy, dążąc do zwiększania swojej elastyczności, zwinności i szybkości działania poprzez migrację do chmury. Nie chcą jednak wszystkich swoich zasobów przenosić do chmury publicznej. Część obciążeń wolą pozostawić we własnym centrum danych, ale jednocześnie chcą mieć jedno, spójne środowisko. IBM Power E1080 oraz procesory POWER10 mogą stanowić fundament chmury hybrydowej. Zapewniają spójność architektoniczną w skali całego mieszanego środowiska w połączeniu z typową dla chmury elastycznością, a przy tym oferują znaczny wzrost wydajności np. ponad 4-krotnie większą przepustowość w skonteneryzowanych środowiskach OpenShift w porównaniu do serwerów X86.

Ogólnie nowy serwer zapewnia wzrost wydajności i skalowalności do 50% w porównaniu ze swoim poprzednikiem - IBM Power E980, a przy tym gwarantuje mniejsze o 33% zużycie energii. To oznacza, że nadaje się on doskonale do efektywnej ekonomicznie konsolidacji obciążeń. Przykładowo jeden z klientów IBM Power policzył, że może skonsolidować standardową transakcyjną bazę danych działającą obecnie na 126 serwerach x86 do dwóch serwerów IBM Power E1080. Zapewniłoby to nie tylko zmniejszenie zużycia energii przez serwer o 80%, ale jednocześnie pozwoliłoby ograniczyć koszty o około 70% na licencjach wycenianych per rdzeń.

W procesory POWER10 wbudowana została także technologia Memory Inception, która umożliwia tworzenie pul pamięci w wielu systemach opartych na nowych układach, dzięki czemu mogą być one skalowane do poziomu petabajtów. Aplikacje działające na jednym systemie mają dostęp do pamięci w całej puli, w taki sam sposób, jakby była ona umieszczona w systemie, na którym działają.

Sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo

Innym dużym wyzwaniem, z jakim mierzą się współczesne firmy jest trening sztucznej inteligencji, który wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Dlatego każdy rdzeń procesora Power10 został wyposażony w cztery silniki MMA (Matrix Math Accelerator), które mogą zapewnić nawet 5-krotne usprawnienie wnioskowania AI w porównaniu z serwerem IBM Power E980.

Zmiany zostały jednak wprowadzone nie tylko na poziomie sprzętowym. Serwer IBM Power E1080 współpracuje z ONNX (Open Neural Network Exchange). Wytrenowane modele sztucznej inteligencji dostępne w ONNX, wykorzystujące najpopularniejsze frameworki, takie jak TensorFlow czy PyTorch można wdrożyć na IBM Power E1080 z serwerów x86 bez konieczności zmiany kodu.

Jednym z kluczowych wyzwań stało się w ostatnich latach także cyberbezpieczeństwo. Nowy serwer zapewnia nie tylko bezproblemową obsługę mieszanych środowisk cloud, ale także umożliwia osiągnięcie w nich bardzo wysokiego poziom bezpieczeństwa. Pośród nowości jest m.in. transparentne szyfrowanie pamięci na poziomie procesora, które nie wymaga dodatkowego nakładu pracy związanej z konfiguracją a jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na wydajność układu. Przykładowo szyfrowanie AES – w porównaniu do IBM Power E980 - jest 2,5-krotnie szybsze. To efekt wbudowania w procesor IBM POWER10 4-krotnie więcej silników szyfrujących w przeliczeniu na jeden rdzeń niż w POWER9.

Ponadto serwer wyposażono w oprogramowanie zabezpieczające każdy poziom całego stosu systemowego: od warstwy sprzętu najniższego poziomu, czyli procesora i pamięci aż po kluczowe oprogramowanie, takie jak system operacyjny, hypervisor czy krytyczne aplikacje.

W tym kontekście warto wspomnieć, że serwer E1080 posiada wbudowany hypervisor IBM PowerVM, który ma - zgodnie z danymi w bazie NIST (National Institute of Standards and Technology) - znacznie mniej CVE (Common Vulnerabilities and Exposures), czyli powszechnie znanych podatności i zagrożeń w porównaniu do konkurencyjnych hypervisorów.

Moc dziesiątki dla wszystkich

Oczywiście znaczna część korzyści oferowanych przez nowy serwer to efekt POWER10, zaprojektowanego przez IBM i wyprodukowanego przez Samsunga pierwszego komercyjnie dostępnego procesora IBM w litografii 7nm. Ten układ wielkości znaczka pocztowego zawiera w sobie 18 miliardów tranzystorów. Na marginesie można dodać, że dzięki temu E1080 jest pierwszym na świecie cztero- lub więcej socketowym serwerem w technologii 7nm.

Na szczęście układy POWER10 będą zasilać nie tylko serwery klasy enterprise. Nowe maszyny klasy midrange oraz do skalowania horyzontalnego z tymi procesorami trafią na rynek na początku przyszłego roku. Dzięki temu z mocy dziesiątki będą mogły skorzystać nie tylko największe korporacje, ale także średnie firmy, które potrzebują dużej wydajności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale nie mogą lub nie chcą inwestować w budowę zaawansowanych centrów danych.

Do opisania, czym dzisiaj są systemy IBM Power warto posłużyć się metaforą zaproponowaną przez Stephena Leonarda, szefa działu IBM Cognitive Systems, który powiedział, że najlepszym porównaniem jest „butikowy hotel”. Oferują bowiem klientom doświadczenie klasy enterprise a przy tym ogromny zakres kastomizacji – wszystko, czego wymagają użytkownicy, w dowolnym miejscu, niezawodnie, bezpiecznie. Dostarczają przy tym nowy poziom wydajności, szybkości i efektywności energetycznej.

O nowych możliwościach oferowanych przez technologię POWER10 oraz serwer IBM Power E1080 przedstawiciele IBM opowiadali podczas zorganizowanej przez Computerworld wirtualnej konferencji Power of 10 - Biznesowe przyspieszenie dzięki technologii. Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w niej na żywo, a chcieliby poznać więcej szczegółów technicznych i zrozumieć dlaczego IBM przekonuje, że system IBM Power są w stanie wspierać a nawet wyprzedzać potrzeby biznesu udostępniony został zapis wideo tej konferencji.

Przejdź do strefy VOD aby zobaczyć materiał z wydarzenia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200