PKW – w systemie informatycznym był błąd, ale udało się go już usunąć

PKW (Państwowa Komisja Wyborcza) poinformowała w dzisiaj rano, że w systemie informatycznym obsługującym wybory samorządowe udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków. Spowodował on, że PKW podała do tej pory jedynie cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów miast.

PKW potwierdziła, że wystąpiły też problemy pewne związane z niemożliwością logowania się niektórych komisji do serwera. Według PKW prawdopodobnym powodem mogło być to, że w krótkim czasie jest przesyłana wtedy do serwera bardzo duża liczba małych plików. Być może serwer bazy danych był źle skonfigurowany na inne typy przyjmowania danych i nie wytrzymał obciążenia przez tak dużą liczbę przesyłanych informacji.

W nocy mieliśmy kilkadziesiąt minut przestoju, ale obecnie system pracuje poprawnie, dzisiaj rano powiedział dziennikarzom Andrzej Kisielewicz, zastępca przewodniczącego PKW. Jednak z porannych informacji zebranych przez korespondentów PAP wynika, że w związku z kłopotami systemu informatycznego w kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Pytane o sprawę biuro prasowe PKW informuje, że odniesie się do tej kwestii w najbliższym czasie na specjalnej konferencji prasowej, która powinna się odbyć jeszcze w godzinach przedpołudniowych.

Kisielewicz przyznał, że informacje spływają, a wyniki nadal są "bardzo cząstkowe", opierają się na 55 295 protokołach na ogólną liczbę 123 367. Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono w wyniki w 85 gminach i miastach. Na 2470 gmin wyniki do rad gmin ustalono w 39.

Romuald Drapiński (wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego, odpowiedzialny za obsługę informatyczną wyborów) powiedział z kolei, „problem z systemem informatycznym, który zaczął się w niedziele późnym wieczorem, dotyczył komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych. (…) I dodał, „około godziny wpół do pierwszej w nocy został rozwiązany”.

Źródło: samorzad.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200