PKO BP: niespodziewane rozstrzygnięcie

Na krótką listę firm, które ubiegają się o dostarczenie systemu centralnego dla PKO BP zakwalifikowane zostały trzy konsorcja: Softbank wraz z Accenture i Alnova Technologies, Financial Network Services (FNS) wraz z polską firmą UNI-LAB Investments oraz Temenos Eastern Europe z IBM Polska.

Wartość zakupu systemu centralnego szacowana jest na 400 mln zł, a całość projektu na ok. 2 mld zł. Ostateczny wybór dostawcy ma mieć miejsce w II kwartale br. Projekt mógłby więc rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wdrożenie systemu centralnego w PKO BP potrwa zapewne 3-4 lata.

Wygląda na to, że na wybór dostawcy wpływ miała przede wszystkim platforma, na jakiej pracują zaproponowane przez dostawców systemy centralne. W każdym przypadku był to IBM mainframe. Tymczasem w centralnym ośrodku komputerowym PKO BP pracują trzy tego typu serwery. Być może wybór tej platformy jest sposobem na obniżenie kosztów projektu. Podobnie w poprzednim przetargu - który miał miejsce 3 lata temu – na krótkiej liście znalazły się systemy Altamira i Systematics działające na komputerach mainframe.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę

Wśród wybranych przez bank oferentów zabrakło dwóch faworytów: Prokomu Software – startującego w przetargu wraz z Alltelem i oferującego system Corebank oraz ComputerLandu wraz z Sanchez Computer, którzy oferowali system Profile. Prokom zapewne mimo przegranej weźmie udział w projekcie informatyzacji banku PKO BP jeśli wygra Softbank, ponieważ jest większościowym akcjonariuszem tej spółki. Z kolei ComputerLand być może też będzie miał swój udział w projekcie w przypadku zwycięstwa firmy Temenos. Warszawski integrator przejął bowiem na początku roku 100% udziałów w firmie PolSoft, która jest partnerem Temenosa w Polsce.

Financial Network Services - startujący z powstałą w 2002 r., na bazie kapitału polsko-australijskiego, firmą Uni-Lab Investments – jak dotąd nie wybrał polskiego partnera. Szanse mają wszyscy duzi polscy integratorzy. „Gdybyśmy wygrali kontrakt, oczywiście nawiązalibyśmy współpracę z jednym z największych polskich integratorów takich, jak Prokom, ComputerLand czy Softbank. Niektóre aspekty projektu wymagałyby współpracy z innymi firmami. Rozmawialiśmy już z potencjalnymi partnerami”- przyznaje Peter Newman z europejskiej centrali Financial Network Services.

Wśród wybranej przez przedstawicieli banku PKO BP trójki największe szanse na wygraną ma konsorcjum Softbanku, Alnova i Accenture. Oferowane przez nie rozwiązanie pracuje w mBanku i MultiBanku. Rozwiązanie FNS pracuje w LG Petro Banku, a system firmy Temenos jest wdrażany w BRE Banku. Wydaje się, że brak na krótkiej liście faworytów – Prokomu i ComputerLandu – przesądza o zwycięstwie Softbanku w przetargu na informatyzację PKO BP.

<B>Wybrani przez PKO BP dostawcy:</B>

<B>Alnova Technologies</B>

Alnova powstała w grudniu 2000r. jako spółka zależna Andersen Consulting (obecnie Accenture). System Altamira został stworzony w końcu lat 80. na potrzeby hiszpańskiego banku Caja Cantabria. Został napisany w Cobolu na platformę IBM S/390 (obecnie rozwijany również na platformy Unix i Windows). Wersja komercyjna została opracowana przez Andersen Consulting w 1997 r., a pierwsze wdrożenia zostały zrealizowane w południowej Europie i Ameryce Łacińskiej. Centra rozwoju produktu znajdują się w Madrycie i Barcelonie. Wdrożenie w mBanku i MultiBanku były pierwszymi wdrożeniami Altamiry w Europie Środkowej i Wschodniej. Alnova znalazła się - wraz z Alltelem - w finale poprzedniego przetargu w PKO BP.

<B>Technologie:</B> platforma systemowa - IBM S/390, Unix, Windows 2000; baza danych - DB2, Oracle, Informix

<B>Referencje w Polsce:</B> pion bankowości detalicznej BRE Bank - mBank i Multibank

<B>Financial Network Services</B>

FNS jest australijską firmą powstałą na początku lat 80. z działu przetwarzania danych jednej ze spółek zależnych State Bank of New South Wales. Z jej systemu Bancs, znanego wcześniej jako Finet, korzystają głównie mniejsze i średnie banki z rejonu Azji i Pacyfiku, Bałkanów, Europy Środkowej i Wschodniej oraz Środkowego Wschodu. Światowym partnerem firmy w zakresie wdrożeń jest NCR. Pierwsze wdrożenie w naszym regionie Europy zostało przeprowadzone w polskim oddziale LG Petro Banku. System, napisany w Cobolu, C++, Visual Basic i Java.

<B>Technologie:</B> platformy mainframe IBM, serwery unixowe, baza danych - DB2, Oracle, Informix, SQL Server

<B>Referencje w Polsce:</B> LG Petro Bank

<B>Temenos</B>

System Globus jest rozwijany od końca lat 80. Początkowo przez szwajcarską firmę Electronic Banking Systems, a od 1993 r. - po inwestycji Greków - przez Temenos. Z Globusa korzystają 274 banki, głównie w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Firma ma także kilku klientów w Azji i USA. W 1992 r. Globus wdrożył oddział Banku Handlowego w Luxemburgu.

<B>Technologie:</B> platformy Unix, Windows NT, OS/390, baza danych jBase, DB2, SQL Server

<B>Referencje w Polsce:</B> trwa wdrożenie w BRE Banku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200