PKO BP ma nowe centrum danych

PKO Bank Polski oddał do użytku Centralny Ośrodek Przetwarzania Danych. Obiekt zajmuje powierzchnię 7 200 m2, w tym 2 x 466 m2 przeznaczonych na komory serwerowe, gdzie znajdować się będą urządzenia odpowiedzialne za obsługę operacji bankowych.

Centrum danych wykorzystuje technologię FreeCooling, która pozwala na wykorzystanie w 100 proc. naturalnego sposobu chłodzenia urządzeń – powietrzem atmosferycznym, przy temperaturze zewnętrznej do 15oC. Powyżej tej temperatury chłodzenie będą wspomagały specjalne agregaty. Centrum znajduje się

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pozwala do minimum ograniczyć awaryjność i znacząco wpływa na niezawodność obiektu. Ośrodek obliczeniowy znajduje się w monitorowanym budynku, który posiada niezależne połączenie do sieci teleinformatycznych i energetycznych, jak również własne generatory prądu zasilane paliwem, z których każdy wytwarza energię na poziomie 2200 kVA.

Zobacz również:

  • Intel wybuduje we Włoszech swoją kolejną europejską fabrykę.
  • Chrońmy swoje IT przed przerwami w dostawie prądu

W międzynarodowej nomenklaturze standardów Data Center – TIER (od 1 do 4) przy budowie centrum osiągnięto wartość TIER 3, co oznacza m.in. oczekiwaną dostępność infrastruktury na poziomie 99,982 proc. TIER 4 stosuje się jedynie w miejscach aktywnych sejsmologicznie.

Wybudowanie centrum zakończyło pierwszy etap projektu. Docelowo, ośrodek będzie wyposażony w 1400 jednostek komputerowych. Obecnie trwają prace logistyczne, związane z wyposażeniem i zakupem odpowiedniego sprzętu informatycznego, który do końca roku wypełni nowy Ośrodek Przetwarzania Danych PKO Banku Polskiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200