PCI-SIG publikuje założenia kolejnej wersji specyfikacji PCIe

Specyfikacja PCI Express (w skrócie PCIe) doczekała się kolejnej wersji, której główną zaletą jest to, że podwaja szybkość transmitowania danych. Połączenia pracujące zgodnie ze specyfikacją PCI Express 7.0 będą w stanie transmitować dane z szybkością dochodzącą do 128 GT/s (gigatransferów na sekundę (GT/s).

Grafika: Brad Chacos/IDG

Prace nad nową specyfikacją PCIe są prowadzone w ekspresowym tempie, bowiem poprzednia wersja specyfikacji (PCI Express 6.0) została oficjalnie zatwierdzona zaledwie pół roku temu. Ona również podwajała szybkość transmitowania danych w porównaniu ze starszą wersją (PCI Express 5.0). Jak podaje PCI-SIG (organizacja rozwijająca technologię PCI Express i zatwierdzająca jej kolejne wersje), połączenie PCI Express 7.0 może transmitować dane w trybie bi-directionally (czyli jednocześnie w obu kierunkach) przez 16 ścieżek z szybkością 512 GB/s.

Podwójna przepustowość oznacza, że aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe, będą mogły dużo szybciej przetwarzać dane. PCI-SIG informuje, że opracowując specyfikację PCIe 7.0 miała na myśli głównie to, że znajdzie ona zastosowanie w takich obszarach jak sieci Ethernet 800G oraz komputery kwantowe, dla których połączenia PCIe 6.0 (nie mówiąc już o połączeniach PCIe 6.0) pracują zbyt wolno.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Dyski HDD mogą całkowicie zniknąć z urządzeń konsumenckich

PCIe 7.0 obsługuje również modulację amplitudy impulsów z 4 poziomami sygnalizacji (PAM4), którą to technologię PCI SIG wprowadziło już wcześniej do specyfikacji PCIe 6.0. PAM4 stanowi alternatywę dla technologii NRZ (NRZ; Non-Return-to-Zero), która jest w stanie obsługiwać podczas jednego cyklu zegara tylko dwa poziomy. PAM4 obsługuje cztery, dlatego specyfikacje PCIe 6.0 i 7.0 są w stanie podwoić w każdym cyklu ilość zakodowanych danych.

Zwiększając przepustowość połączeń co dwa lata, specyfikacja PCIe króluje obecnie niepodzielnie w interfejsach obsługujących dyski SSD. Oczekuje się, że pierwsze produkty bazujące na specyfikacji PCIe 6.0 trafią na rynek w najbliższym czasie. Natomiast produkty pracujące zgodnie ze specyfikacją PCIe 7.0 powinny pojawić się na rynku pod koniec 2024 albo na początku 2025 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200