PC w 1995 roku

Pouczające (przynajmniej dla mnie) okazało się uczestniczenie w zebraniu roboczym dystrybutorów na kraje Europy Środkowej i Wschodniej firmy ACER z Tajwanu. I nawet nie chodzi tu o podejście firmy do swych dystrybutorów (raczej bezwzględne), ale o podglądanie jak oceniają oni swe możliwości sprzedaży sprzętu PC na naszych rynkach, jakie komputery dobrze sprzedawano w ubiegłym roku i jakie będą oferować w roku 1995.

Pouczające (przynajmniej dla mnie) okazało się uczestniczenie w zebraniu roboczym dystrybutorów na kraje Europy Środkowej i Wschodniej firmy ACER z Tajwanu. I nawet nie chodzi tu o podejście firmy do swych dystrybutorów (raczej bezwzględne), ale o podglądanie jak oceniają oni swe możliwości sprzedaży sprzętu PC na naszych rynkach, jakie komputery dobrze sprzedawano w ubiegłym roku i jakie będą oferować w roku 1995.

Nowa organizacja handlu

Do tej pory Acer handlował z naszymi krajami za pośrednictwem niemieckiej filii, co nie ułatwiało zadania, gdyż oddział handlu ze Wschodem stanowił jedynie przybudówkę do niej i miał niewiele do powiedzenia, jeśli chodzi o strategię handlu. W III kw. 1994 r. została utworzona niezależna organizacja Acer Central-Eastern Europe (ACE), zajmująca się handlem z krajami środkowoeuropejskimi, za wyłączeniem Rosji; jej dyrektorem jest George Kakavos.

Wielki producent

Acer Taiwan jest trzecim producentem świata jeśli chodzi o dostawy komputerów PC na rynek OEM, ale jest także ich pierwszym dostawcą na rynkach Azji, Australii i Afryki; siódmym dostawcą na rynku amerykańskim; w Europie ma nieco słabszą pozycję. Miesięcznie produkuje ponad 200 tys. płyt głównych dla potrzeb OEM. Firma Acer ma wiele samodzielnych filii i oddziałów, zajmujących się badaniami i produkcją informatyczną.

Na przykład Acer Laboratories Inc. (ALI) jest producentem zestawów układów scalonych do procesorów 386/486/Pentium i RISC R4400, układów specjalizowanych ASIC i układów do obsługi szyny PCI, akceleratorów graficznych oraz układów szybkiego we/wy. Acer Peripherals Inc. (API) projektuje i produkuje monitory kolorowe, drukarki laserowe, X-terminale, maszyny faksowe, produkty komunikacyjne oraz klawiatury. Texas Instruments-Acer ma jedną z największych fabryk układów scalonych w świecie, produkującą m.in. pamięci DRAM 16 i 64 Mbity.

Łączne obroty firmy Acer wyniosły w 1994 r. ponad 3,0 mld USD, zaś zysk przed opodatkowaniem - ponad 180 mln USD.

Co produkować, co sprzedawać?

W roku 1994 w Europie Środkowej i Wschodniej firma sprzedała ponad 13 tys. komputerów PC, z tego ok. 6300 z procesorem 486SX; ok. 1900 z procesorem 486DX, ok. 4100 z procesorem 486DX2 oraz niewielkie ilości komputerów z procesorem Pentium. Nie oferowano do sprzedaży komputerów 386, zaś komputery z procesorem 486DX przestały się sprzedawać w maju 1994 r.!

W roku 1995 Acer zamierza w większym stopniu oferować komputery o najniższej wydajności oparte na procesorze 486SX2 50 MHz (produkcji Texas Instruments); komputery klasy średniej z procesorami AMD DX4 100 MHz lub 486DX2 80 MHz oraz komputery o największej wydajności z procesorami Intel Pentium 75/90/100 MHz.

Acer przewiduje sukces interfejsu ulepszonego AT Bus (inaczej Enhanced IDE), pozwalającego na dołączenie do 4 dowolnych urządzeń peryferyjnych (zwykły AT Bus pozwala na dołączenie jedynie 2 dysków o pojemności nie przekraczającej 528 MB). Wprawdzie obecnie nie są jeszcze dostępne taśmy backupu, napędy dysków magnetooptycznych ani napędy CD-ROM do tego interfejsu, ale G. Kakavos sądzi, że w połowie roku wielu producentów dostarczać będzie takie urządzenia. (Nowe wersje systemów operacyjnych Novell i Unix można już instalować z CD-ROM z Enhanced IDE.) W ramach wyposażenia komputerów wybrano jako podstawowy dysk o pojemności 420 MB oraz dodatkowo 720 MB z tym właśnie interfejsem.

Dla systemów o najwyższej wydajności będą dostarczane szybkie kontrolery SCSI, zarówno 16- jak 32-bitowe i dyski do nich o podstawowej pojemności 1 GB.

Wszystkie oferowane komputery zawierają zintegrowane na płycie głównej: szynę PCI do podłączenia sterownika Enhanced IDE, szybkie łącza we/wy szeregowego i równoległego oraz grafikę Cirrus Logic o rozdzielczości do 1024x768 pikseli; niektóre zawierają sterownik sieci Ethernet. Wszystkie komputery oferują pracę z oszczędzaniem energii zasilania, łącznie z wyłączaniem zasilania dysku i monitora.


TOP 200