PC upodabnia się do iMaca

Intel opracował nową wzorcową platformę PC, pozbawioną szyny ISA i klasycznych interfejsów.

Intel opracował nową wzorcową platformę PC, pozbawioną szyny ISA i klasycznych interfejsów.

Jednym ze słabiej chronionych sekretów w przemyśle komputerowym jest specyfikacja nowej, rekomendowanej przez Intel architektury PC, którą firma przekazała producentom komputerów pod warunkiem zgody na nieujawnianie jej treści. Tajemnica nie została jednak zachowana i wiadomo, że Intel dąży do zerwania wstecznej zgodności elementów i peryferii instalowanych i współpracujących z komputerami PC. Specyfikacja nowej architektury zawiera opis systemu BIOS i komputera, które pozbawiono takich klasycznych elementów, jak szyna ISA oraz interfejsy: równoległy i szeregowy. Ich funkcje zastąpiono złączami USB i FireWire (IEEE 1394).

Z tak zasadniczej modyfikacji architektury raczej nie będą zadowoleni użytkownicy korporacyjni. Proponowane przez Intela zmiany oznaczają bowiem konieczność wymiany wielu stosowanych obecnie elementów systemu, takich jak popularne karty sieciowe ISA i urządzenia peryferyjne. Choć przedstawiciele Intela nie chcą otwarcie mówić o nowej specyfikacji BIOS zrywającej z dotychczasową, to przyznają, że firma opracowała "propozycje pewnych modyfikacji systemu BIOS, które przekazano producentom OEM wraz z opisem platformy referencyjnej i zestawem zaleceń".

Jednocześnie firma opublikowała koncepcję nowego komputera PC, tzw. Concept PC Yaquina. Jest on pozbawiony gniazd ISA, równoległych, szeregowych i PS/2, a wyposażony tylko w interfejsy USB, IEEE 1394 oraz złącze SVGA. Prototypowy Yaquina konstrukcją przypomina modele Apple iMac. Komputer jest wyposażony w miniaturową płytę główną o powierzchni ok. 45 cm2. Intel oczekuje, że już w tym roku pojawią się pierwsze modele komputerów PC o nowej architekturze, oferowane przez znanych producentów PC. Na przykład wiadomo że Hewlett-Packard opracowuje tego rodzaju notebooki, choć Greg Munster, dyrektor HP Mobile Computing Division, przyznaje, że odbiorcy korporacyjni są konserwatywni i obecnie trudno ich będzie jeszcze przekonać do rezygnacji z interfejsów równoległych i szeregowych na rzecz USB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200