PC odporne na włamanie

IBM zabezpiecza nowe PC i notebooki.

IBM zabezpiecza nowe PC i notebooki.

Zintegrowane sprzętowo-pro-gramowe systemy zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem to najważniejsza modyfikacja nowych komputerów IBM Netvista i przenośnych ThinkPad. Są one tańsze od dotychczas oferowanych modeli.

Trzy nowe modele Netvista należą do serii: M (Pentium 4), X i A. Netvista M41 i X41 są standardowo wyposażone w zintegrowany system IBM Embedded Security Subsystem (ESS) i oprogramowanie Client Security Soft-ware 2.0, które umożliwiają identyfikację użytkownika i komputera (np. w systemach zarządzania zasobami), zapewniają poufność transmisji i zabezpieczają przed nieuprawnionym dostępem do komputera i danych zarówno bezpośrednio, jak i przez sieć. System ESS pozwala na auto-matyczne szyfrowanie plików przesyłanej korespondencji itp. Może on wykorzystywać programy innych firm, służące do szyfrowania informacji zapisanych na dysku.

Natomiast nowe notebooki: ThinkPad R30, A30, X22 i T23 zawierają procesory Pentium III, dodatkowe klawisze ułatwiające nawigację w Internecie i wyświetlacze TFT FlexView o wyższej niż dotąd jasności i kącie widzenia obrazu zwiększonym do 1700. ThinkPad A30, X22 i T23 są wyposażone w system ESS, a nie-które modele A30 w nowe karty graficzne ATI Mobility Radeon 32 MB i interfejsy IEEE 1394 (Fire-Wire). Dodatkowymi elementami są bezprzewodowe karty sieciowe IEEE 802.11b i interfejsy Bluetooth, które nie będą jednak dostępne na rynku polskim.

Sugerowane ceny brutto nowych komputerów IBM wyno-szą ponad 3100 zł (Netvista A), 4550 zł (Netvista M), 8500 zł (Net-vista X) oraz 6800-13 400 zł (ThinkPad R30, A30, T23 i X22).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200