PC as a Service - czy warto rozważyć? Usługa zyskuje na popularności

W rozwiniętych firmach zarządzanie siecią, zasobami informatycznymi i oprogramowaniem to praca na pełen etat, i to często dla wielu osób. Coraz więcej organizacji, zamiast zatrudniać kolejnych specjalistów IT, decyduje się na usługę PCaaS. Czy warto?

Co daje PCaaS - wyjaśniamy / Fot. Christina wocintechchat.com, Unsplash.com

Co daje PCaaS - wyjaśniamy / Fot. Christina wocintechchat.com, Unsplash.com

Przeniesienie zadań związanych z zarządzaniem IT na dostawcę usługi PCaaS (PC as a Service - komputer jako usługa) to coraz częściej pojawiający się scenariusz. Czym jednak jest PCaaS? To po prostu oryginalna nazwa na "działy IT do wynajęcia". Dostawcy takich działów oferują szeroką gamę sprzętu i oprogramowania, i są odpowiedzialni za wdrożenia, wsparcie, usługi zarządzania, odzyskiwanie zasobów, czy też bezpieczeństwo. PCaaS oferuje mniejszym organizacjom korzyści technologiczne, które wcześniej były zarezerwowane dla dużo większych firm. Wszystko w przewidywalnym budżecie, a także - co oczywiste - z korzyściami pod hasłem oszczędności finansowych.

PCaaS - najważniejsze aspekty

Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści rozwiązań PCaaS:

Przewidywalne opłaty: koszty PCaaS są ustalane i trwałe w trakcie nawiązywania umowy. Przewidywalne wydatki to świetna rzecz dla firm, bo mogą one dzięki temu lepiej planować inne działania. Jak przystało na usługi abonamentowe, możemy oczywiście skalować dostępność zasobów PCaaS w górę lub w dół, co wpływa na koszty. Elastyczność to podstawa.

Wsparcie techniczne IT: dostawcy oferują specjalistów IT, którzy mogą zarządzać sprzętem i oprogramowaniem w całej firmie, w zależności od wybranej warstwy usług. Dostawca często korzysta z oprogramowania do scentralizowanego zarządzania, aby zapewnić aktualność systemów i przeprowadzać zdalną konserwację. Na przykład system firmy Dell jest dostarczany z pakietem Dell Client Command Suite i VMWare Workspace ONE, co sprawia, że dostawca może w razie potrzeby uzyskać dostęp do sprzętu i zarządzać nim. Aktualizacje oprogramowania można przeprowadzać bezproblemowo, a dostawca może powiadamiać użytkowników i planować konserwację za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail.

Oszczędność kosztów: Gdy koszt sprzętu zostanie wliczony w miesięczną opłatę, oszczędności mogą być znaczące. Dodawanie i usuwanie urządzeń jest bardzo łatwe, a wymiana starszych systemów, zanim staną się zbyt kosztowne w obsłudze, odbywa się regularnie. PCaaS przejmuje wsparcie IT, pozwalając firmom skoncentrować się na rozwoju działalności. Według badania Forrester, firmy korzystające z PCaaS mogą obniżyć miesięczne koszty cyklu życia komputera na urządzenie z 24,34 USD do 19,39 USD i osiągnąć 12% zwrotu z inwestycji w ciągu trzech lat.

Zwiększone bezpieczeństwo: PCaaS może chronić dane i sieci biznesowe za pomocą kilku zabezpieczeń, w tym bezpiecznego uwierzytelniania użytkowników, środków bezpieczeństwa wbudowanych w sprzęt oraz usług dodatkowych, takich jak szyfrowanie danych i wykrywanie (oraz późniejsze naprawy) złośliwego oprogramowania. Wszystkie komputery i punkty końcowe mogą być aktualizowane jednocześnie ze zdalnej lokalizacji, co sprawia, że poprawki zabezpieczeń i aktualizacje są wprowadzane zgodnie z harmonogramem. Ponadto PCaaS zwiększa bezpieczeństwo poprzez inwentaryzację urządzeń oraz śledzenie ich lokalizacji i stanu.

Lepsza ciągłość biznesowa: przechowywanie danych poza siedzibą firmy przydaje się również w następstwie klęski żywiołowej lub utraty zasilania. Dostawca PCaaS będzie w stanie przywrócić krytyczne dane i ponownie udostępnić sprzęt znacznie szybciej niż właściciel firmy próbujący odbudować wszystko, co potrzebne, od zera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200