PC-IQ - DOS, który mówi

"To frustrujące, że tak wielu ludzi umie mówić po angielsku, a komputery tego nie potrafią" - stwierdzili programiści nowojorskiej firmy ARTIFICIAL INTELLIGENCE SOLUTIONS INC. i napisali nakładkę na DOS-a o nazwie PC-IQ, która zwalnia użytkownika z wnikania w tajniki systemu operacyjnego.

"To frustrujące, że tak wielu ludzi umie mówić po angielsku, a komputery tego nie potrafią" - stwierdzili programiści nowojorskiej firmy ARTIFICIAL INTELLIGENCE SOLUTIONS INC. i napisali nakładkę na DOS-a o nazwie PC-IQ, która zwalnia użytkownika z wnikania w tajniki systemu operacyjnego. Na przykład zamiast pisania "copy *.* a:", PC-IQ zrozumie zdanie w rodzaju: "Copy all my files to drive A". Gdy polecenie nie jest precyzyjne, program prosi o uzupełnienie informacji, np.: "I'm stumped. Which file do you want to copy to drive A?". Program tłumaczy polecenia na stosowne komendy DOS-owskie, można go więc używać również do nauki systemu operacyjnego. Potrafi również sam się uczyć, przystosowując swoje działanie do ulubionych zwrotów użytkownika.

"Naszym celem było spowodowanie, żeby komputer rozumiał swego użytkownika, a nie żeby użytkownik musiał rozumieć swój komputer" - powiedział J. Nason, szef działu rozwoju software'u AISI.

Po wstępnym etapie testów w wąskim gronie użytkowników, do nielicznych wad zaliczono - dużą objętość (1.5 MB), konieczność wyraźnego rozróżniania plików od katalogów oraz wadliwą współpracę z DR DOS 6.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200