PC DOS 7

IBM ukończył prace nad kolejną wersją systemu operacyjnego DOS (PC DOS 7) i skierował go do testowania fazy beta.

IBM ukończył prace nad kolejną wersją systemu operacyjnego DOS (PC DOS 7) i skierował go do testowania fazy beta.

I chociaż firma przyznaje, że największe nadzieje pokłada w systemie OS/2 Warp, to jak widać nie zapomina też o użytkownikach systemu DOS. PC DOS 7 wyposażony jest pakiet kompresji Stacker 4.02 (produkt firmy Stac Electronics Inc.), co świadczy o tym, że IBM rezygnuje definitywnie z rodzimej technologii kompresji danych o nazwie SuperStor.

Nowy DOS wyposażono w ulepszoną wersję modułu Set Up, co pozwala konfigurować system przy użyciu myszy. Dla bardziej wymagających użytkowników firma przygotowała pakiet Rexx for DOS. Jest to zaimplementowana dla potrzeb systemu DOS specjalna, skrośna wersja języka skryptowego. Znaczne modyfikacje poczyniono też w edytorze tekstu PC DOS E i w programie RamBoost (zarządzanie pamięcią).

IBM pomyślał też o tych użytkownikach, którzy eksploatują jednocześnie komputery stacjonarne i przenośne. To dla nich napisano pakiet File Update, który synchronizuje pliki przetwarzane na dwóch różnych systemach.

Niestety, IBM nie dotrzymał obietnicy i nie wbudował do nowej wersji DOS-u interfejsu Workplace for DOS. Interfejs ten (jest to produkt bliźniaczo podobny do OS/2 Workplace Shell) pozwoliłby na uruchamianie pod systemem DOS aplikacji pisanych pod innymi systemami operacyjnymi firmy IBM.

PC DOS 7 dostępny będzie w pierwszym kwartale 1995 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200