P2P kosztuje za dużo?

Rosnąca popularność sieci P2P sprawiła, że dostawcy usług internetowych ponoszą coraz większe koszty związane z "zapychaniem" łączy internetowych przez olbrzymie ilości pobieranych z sieci P2P plików. Bryjska firma CacheLogic szacuje, że w tym roku suma ta sięgnie 1,3 mld USD.

Z danych CacheLogic wynik, że obecnie w sieciach wielu dostawców usług internetowych ok. 60% przesyłanych danych stanowią kopiowane za pośrednictwem sieci P2P filmy, muzyka i oprogramowanie. Firma szacuje, że tylko w tym roku koszt obsługi tego transferu wyniesie ok. 1,3 mld USD - a w przyszłym roku, o ile popularność P2P będzie rosła w podobnym jak teraz tempie, kwota ta zwiększy się trzykrotnie.

Całkiem prawdopodobne wydaje się więc, że za jakiś czas dostawcy Internetu sami zaczną utrudniać użytkownikom korzystanie z sieci P2P. To zresztą nic nowego - brytyjska firma PlusNet ma w swojej ofercie usługę, którą scharakteryzować można słowami "Internet bez P2P". Jej abonenci za korzystanie z dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci ADSL (zapewniającej transfer na poziomie 512 kb/s) płacą miesięcznie równowartość 120 zł - co, jak na brytyjskie realia, jest wyjątkowo atrakcyjną ofertą. U innych tamtejszych ISP za podobną usługę zapłacić trzeba przynajmniej o 30% więcej. PlusNet wprowadził jednak do oferty dość radykalne ograniczenie - osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej, nie będą mogły korzystać z serwisów peer-to-peer, umożliwiających "dzielenie się" plikami z innymi internautami - takich jak np. Grokster, WinMX czy KaZaA.

Zobacz również:

  • Aplikacja ChatGPT wkroczyła oficjalnie do sklepu Google Play
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

CacheLogic ma również inną receptę na ograniczenie ruchu generowanego przez P2P. Firma zaprezentowała właśnie dwa serwery (Cachepliance 2000 i 4000) przeznaczone dla dostawców Internetu, których celem jest usprawnienia działania sieci i wyeliminowniu zbędnego ruchu. Działanie urządzeń polega na zapisywaniu danych z P2P w pamięci podręcznej - po to, by jak klienci danego dostawcy mogli pobierać szukany plik z cache'u (jeśli ktoś z nich już wcześniej go pobierał), a nie z jakiejś odległej maszyny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200