Outsourcing v. 3

Autorzy "Service Strategy" wyraźnie akcentują konieczność dostosowania struktur organizacji do potrzeb strategii sourcingowej, stworzenie specjalnych komórek, które odpowiadać będą za podejmowanie podstawowych decyzji operacyjnych, podział obszaru IT na domeny dotyczące poszczególnych elementów strategii sourcingowej, wreszcie na stworzenie matrycy decyzyjnej, która zapewni klarowny podział ról, np. przy podejmowaniu decyzji o outsourcingu.

Autorzy ITIL zwracają również uwagę na aspekty związane z zarządzaniem finansami oraz nadzorem w procesie zarządzania portfoliem usług. "Jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stają dziś menedżerowie IT, jest budowa solidnego studium uwzględniającego zwrot z inwestycji poniesionych na usprawnienia czy projektowanie nowych usług. Organizacje IT, którymi zarządzają, coraz częściej muszą konkurować z zewnętrznymi dostawcami, a więc muszą zarządzać swoimi jednostkami tak, by dostarczały jak najwyższą wartość biznesowi. Dlatego z punktu widzenia CIO największą korzyścią z nowej wersji ITIL jest to, że przynosi on zbiór rekomendacji, które pozwalają na wykazanie i pomiar zwrotu z inwestycji w ujednoliconą strukturę do zarządzania usługami. ITIL pomaga w wykazaniu, że inwestycje w dobry serwis dają solidny zwrot z inwestycji" - mówi Sharon Taylor. Dzięki nowej wersji zbioru ITIL szefowie działów IT mogą więc stworzyć mechanizm, który ułatwi ocenę i podejmowanie decyzji dotyczących dalszego sposobu rozwoju usług.

Dla COMPUTERWORLD komentuje Bartosz Skórniewski, architekt rozwiązań w HP Polska

Cała biblioteka ITIL powstała z doświadczeń zdobywanych przez jej autorów, m.in. w firmach zajmujących się outsourcingiem. Można w niej dostrzec koncepcje, do których można dotrzeć dopiero, gdy chce się w pełni sformalizować relacje pomiędzy stronami dostarczającymi i odbierającymi usługi IT, a więc sytuacją rzadką wśród firm będących użytkownikami technologii.

ITIL v. 3 dobrze odpowiada na wiele tych potrzeb. W zbiorze jest cała książka poświęcona Service Strategy, a więc próbie stworzenia strategii sourcingowej i zaplanowania działań mających na celu najbardziej efektywną obsługę biznesu. Można w niej znaleźć wręcz zarysy różnych modeli współpracy dostawcy i odbiorcy usług outsourcingowych, takie jak joint venture czy model go-to-market.

Wprowadzenie w firmie procesów opartych na ITIL jest dobrym sposobem na przygotowanie do outsourcingu niektórych obszarów. Zbiór oparty jest na pewnej filozofii i wprowadza określony język, który ułatwia potem kontakty z zewnętrznymi dostawcami usług, pozwala ocenić ich ofertę, a także ustrzec się przed pewnymi błędami, jakie można popełnić, podpisując tego typu kontrakt. Wiele umów outsourcingowych nie uwzględnia oczekiwań biznesu. Tymczasem procesy oparte na ITIL wymuszają na IT rozmowę z biznesem.

Porządkuje także sam sposób przygotowania organizacji do zmiany modelu obsługi i ewentualnego oddania na zewnątrz niektórych operacji. Wprowadzając u siebie procesy oparte na ITIL, musimy dokonać inwentaryzacji i ewentualnego przemodelowania procesu, stworzyć mapę procesów, katalog usług. Kolejnym krokiem jest już decyzja, czy wszystko robimy sami, czy oddajemy obsługę części procesów na zewnątrz.


TOP 200