Outsourcing na kontrolowanym

Zasłona dymna

Zdaniem przedstawicieli niektórych firm informatycznych, często banki powołują się na przepisy o tajemnicy bankowej w całkiem innym celu. Chcą w ten sposób ukryć prawdziwe powody odmownej decyzji w sprawie usług outsourcingowych. W rzeczywistości przyczyny niechęci do outsourcingu leżą poza uregulowaniami prawnymi. Mają one różny charakter: ekonomiczny, organizacyjny, psychologiczny i występują na różnych poziomach zarządzania.

Andrzej Miernik, dyrektor IT Outsourcing w ComputerLandzie, uważa, że bankowcy często obawiają się utraty kontroli nad przekazanymi w outsourcing zadaniami czy też niedostatecznego dopasowania dostawców usług do działania banku. Pojawia się obawa przed zatraceniem własnej odrębności. Do tego dochodzi konieczność płacenia przez banki podatku VAT za usługi informatyczne (bez możliwości odliczenia). Z kolei po stronie dostawców usług outsourcingowych występują m.in. obawy przed renegocjacją kontraktów przez klientów. Wśród barier są także wymieniane problemy ze znalezieniem specjalistów, zły stan infrastruktury teleinformatycznej, duża liczba nielegalnego oprogramowania czy też niewiele standardowych rozwiązań.

Dyskusyjna pozostaje wciąż kwestia wpływu usług outsourcingowych na obniżenie kosztów działalności. Zdaniem Alexandra Pickera z BPH-PBK, outsourcing jest zjawiskiem pozytywnym, ale mimo wszystkich swych zalet - drogim. Nie zgadza się z tym Robert Mołdach z firmy Hays. "Outsourcing jest tani, gdy coś zastępuje, a nie powiela. Musi wiązać się ze zmianami całego procesu funkcjonowania instytucji" - podkreśla.

Bankowa technologia

"Mimo istniejących barier i trudności, usługi outsourcingowe w Polsce będą się rozwijać pod presją rynku" - uważa Krzysztof Zdanowski, wiceprezes Gdańskiej Akademii Bankowej. Nie zawsze decydujące znaczenie będzie miała konieczność zmniejszania kosztów. Nie mniej ważne może okazać się zapewnienie efektywności działania. Istotną rolę będzie odgrywał postęp technologiczny. "Technologie wymuszają wysoką jakość, a ta jest do osiągnięcia tylko przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów" - mówi mecenas Jerzy Bańka. Banki, które zechcą skutecznie konkurować o klientów, będą musiały zapew- nić wysoką jakość swych usług, tym bardziej że oczekiwania klientów pod wpływem upowszechniania się nowych technologii też się zmieniają.

Rozwojowi outsourcingu w Polsce będą sprzyjać, w opinii uczestników konferencji Outsourcing w instytucjach finansowych, procesy restrukturyzacyjne w polskich bankach oraz wchodzenie do nich nowych inwestorów. Będą oni wprowadzać nowe modele biznesowe, wymagające korzystania z najnowszych technologii.

Nieprzewidywalne konsekwencje

Kłopoty prawne banków wywołane rozwojem technik informacyjnych nie skończą się z chwilą uregulowania kwestii outsourcingu. Nowe problemy mogą się pojawić wraz z rozwojem bankowości internetowej. Być może już niebawem trzeba będzie mówić raczej o wspólnych przedsięwzięciach banków i firm teleinformatycznych niż o outsourcingu.


TOP 200