Outlook z cudzym faksem

Microsoft skorzysta z rozwiązania faksowego, opracowanego przez Symanteca.

Microsoft skorzysta z rozwiązania faksowego, opracowanego przez Symanteca.

Microsoft Outlook 98 będzie zawierać oprogramowanie faksowe WinFax Starter Edition.

Użytkownicy kolejnej wersji oprogramowania Outlook, oznaczonej numerem 98, nie znajdą już w niej usług faksowych, opracowanych przez producenta z Redmond. Dzięki porozumieniu zawartemu z firmą Symantec, zostaną zastąpione "odchudzoną" wersją pakietu WinFax Pro. Usługi WinFax Starter Edition będą dostarczane jako integralny komponent pakietu Microsoft Out- look 98. Nie będą one jednak oferować dodatkowych, rozszerzonych funkcji w stosunku do dostępnych obecnie usług Microsoft Fax.

Zaletami WinFax Starter Edition ma być jednak nie bogactwo funkcji, lecz łatwość obsługi i możliwość zaktualizowania oprogramowania do pełnej wersji WinFax Pro firmy Symantec. Ostatnia z tych cech pozwoli wymagającym użytkownikom stworzyć profes- jonalne rozwiązanie faksowe na bazie pakietu pocztowego Microsoftu.

Pakiet Outlook 97 był zoptymalizowany do współpracy z serwerem pocztowym Microsoft Exchange. Natomiast jego kolejna wersja ma być oprcowana do bezpośredniej współpracy z Internetem za pośrednictwem protokołów POP3, SMTP oraz IMAP4. "Zmiana orientacji pakietu spowodowała, że usługa Microsoft Fax nie funkcjonowała poprawnie w Outlooku 98" - mówi Doug Stemberger, kierujący pracami nad pakietem Outlook w Microsofcie. Toteż firma zdecydowała się skorzystać z zewnętrznego rozwiązania proponowanego przez Symanteca.

"Współpraca między naszymi firmami nie dotyczy wyłącznie oprogramowania faksowego" - mówi wiceprezes Symanteca Christopher Calisa. Nie ujawnił on jednak, nad jakimi innymi rozwiązaniami i pomysłami pracują obie firmy.

Pełna wersja pakietu Outlook 98 będzie dostarczona na rynek wraz z pakietem 98. Microsoft zapowiada, że wprowadzi tylko jedną wersję tego rozwiązania, która będzie mogła pracować jako niezależne oprogramowanie, klient internetowej poczty elektronicznej, a także klient serwera Exchange. Z deklaracji tej powinni być zadowoleni wszyscy użytkownicy pakietu. Outlook 97 był dostarczony na rynek w czterech konfiguracjach: w wersji 8.0, znajdującej się w pakiecie Office 97, wersji 8.01, zawartej w serwerze Exchange 5.0, wersji 8.02, dostępnej w ramach aktualizacji Office Service Release, oraz 8.03, jako klient Exchange Server 5.5.


TOP 200