Otwartość wymuszona

Oracle zamierza elastyczniej podchodzić do kwestii integracji E-Business Suite z aplikacjami innych producentów.

Oracle zamierza elastyczniej podchodzić do kwestii integracji E-Business Suite z aplikacjami innych producentów.

Wystąpienie nowego prezesa Oracle'a Chucka Phillipsa na dorocznej konferencji AppsWorld 2004 w San Diego mogło zaskoczyć wielu uczestników. Po latach przekonywania do korzystania wyłącznie z rozwiązań Oracle'a (jedna baza danych, jeden model danych) firma chce zaoferować klientom "wyższą jakość informacji" poprzez wbudowanie technologii integracyjnych do pakietu E-Business Suite. Pośrednio przyznaje więc, że próba przekonywania obecnych i potencjalnych klientów do korzystania wyłącznie z technologii Oracle'a jako rozwiązania problemu integracji miała charakter utopijny. Nie ulega wątpliwości, że zmiana strategii ma umożliwić sprzedaż aplikacji klientom wykorzystującym rozwiązania konkurencji.

Opcja do wyboru

Teraz Oracle będzie promować trzy opcje. Przede wszystkim klasyczną - nadal rekomendowanym podejściem będzie wdrożenie pakietu Oracle E-Business Suite wykorzystującego "pojedynczy, kompletny model danych", wokół którego są budowane aplikacje.

Druga opcja to wdrożenie wykorzystujące wbudowane w pakiet technologie integracyjne, które umożliwią współpracę z wcześniej używanymi aplikacjami. Zdaniem Chucka Phillipsa takie podejście z czasem i tak będzie skutkować stopniową ewolucją do rekomendowanego modelu, czyli porzucaniem aplikacji innych producentów na rzecz tych, oferowanych przez Oracle'a. Firma zamierza jednak "otworzyć" pakiet E-Business Suite przez dodanie warstwy pośredniej, która w założeniach ma wykorzystywać zarówno gotowe interfejsy API, jak i usługi sieciowe.

Trzecia opcja to wdrożenie platformy EAI/BI o nazwie Data Hub for Information Access. Produkt miałby stanowić warstwę pośrednią znajdującą się pomiędzy warstwą procesów biznesowych a serwerami aplikacyjnymi, bazami danych i pamięciami masowymi. Jego zadaniem byłoby zbieranie informacji z aplikacji Oracle'a oraz innych aplikacji biznesowych do jednego repozytorium.

Integracja x3

Przy okazji rewolucji w podejściu do problemu integracji Oracle zdradził kilka szczegółów związanych z nową wersją E-Business Suite (11i.10), której premierę zaplanowano na połowę br. Wśród funkcji umożliwiających integrację z innymi aplikacjami pojawi się m.in. wsparcie dla standardowych interfejsów OAG (Open Applications Group). Oracle zamierza wbudować do aplikacji ok. 150 obiektów OAG. Zostanie także wprowadzone "repozytorium interfejsów" - katalog, który umożliwi informatykom wyszukiwanie i zapoznanie się ze szczegółami dostępnych interfejsów API.

Nowinki wprowadzone w wersji 11i.10 będą - wg przedstawicieli firmy - koncentrowały się na trzech obszarach: integracji z partnerami (B2B), integracji aplikacji wykorzystywanych w przedsiębiorstwie oraz integracji procesów, która ma ułatwić zarządzanie, koordynowanie i przetwarzanie wielu programów pochodzących z różnych systemów. Firma przyznaje jednak uczciwie: możemy sprawić, że integracja będzie prostsza, ale z pewnością nie będzie trywialna. Zapowiedziano także nowości funkcjonalne w rozwiązaniach dla rynków wertykalnych, a także wsparcie dla technologii RFID.

Wszystko wskazuje na to, że Oracle podąża w kierunku dawno już obranym przez SAP i innych, jednak nieco inną drogą. Zamiast stawiać na otwarte usługi sieciowe, chce integrować aplikacje na poziomie bazy danych oraz samodzielnie opracowanego oprogramowania warstwy pośredniej.

Alternatywa dla PeopleSoftu

Nowy prezes Oracle'a Chuck Phillips wspomniał, że jeśli nie uda się przejąć PeopleSoftu, firma będzie poszukiwać alternatywy. Wymieniono nazwę BEA Systems, na razie jednak Oracle czeka na decyzję w sprawie PeopleSoftu. W ciągu miesiąca wypowiedzą się instytucje regulujące rynek - amerykański Departament Sprawiedliwości i Komisja Europejska. Oracle nie zaprzestaje także walki o przejęcie kontroli nad radą nadzorczą PeopleSoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200