Otwarte standardy dla łamaczy

Kolejna wersja QuarkXPress będzie wykorzystywać otwarty standard XML ułatwiający wymianę plików z innymi aplikacjami.

Kolejna wersja QuarkXPress będzie wykorzystywać otwarty standard XML ułatwiający wymianę plików z innymi aplikacjami.

Quark ujawnił ostatnio pierwsze szczegóły na temat nowej wersji swojej flagowej aplikacji DTP - QuarkXPress 7. Ma się ona pojawić na rynku jeszcze w 2005 r., choć dokładna data premiery nie została jeszcze ujawniona. Nowa wersja tego rozwiązania zostanie wyposażona w funkcje obsługi otwartych standardów, ulepszone mechanizmy zarządzania obiegiem zdań (workflow) oraz inne funkcje, zmodyfikowane głównie pod kątem wzrastającej konkurencji ze strony pakietu Adobe Systems InDesign. Najnowsza wersja InDesign CS2 pojawiła się na rynku w kwietniu br. Adobe skoncentrował się w niej na ulepszeniu mechanizmów wymiany danych z innymi własnymi programami - Photoshop, Illustrator i GoLive.

Wsparcie dla współpracy

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Quark, korzystanie z otwartych standardów w QuarkXPress 7 jest szczególnie ważne z punktu widzenia użytkowników, którzy intensywnie korzystają z mechanizmów typu workflow - obiegu prac i zadań realizowanych przez zespoły pracowników. Dlatego też głównym celem firmy jest wprowadzenie funkcji, które będą efektywnie kontrolowały wymianę danych, a wykorzystanie otwartych standardów ułatwi dopasowanie oprogramowania do wymagań różnego typu użytkowników, nie tylko pracowników studiów graficznych. Do przeglądania i pracy nad plikami stworzonymi w QuarkXPress 7 użytkownicy będą mogli wykorzystać najwygodniejszą dla nich aplikację - zapewniają przedstawiciele producenta.

Jedną z największych modyfikacji QuarkXPress 7 jest zmiana formatu zapisywanych plików na format QXML (QuarkXPress Markup Language). Został on oparty na standardzie XML, a także wykorzystuje strukturę opisu plików zgodną z otwartymi specyfikacjami W3C DOM (Document Object Model) i Xpath. Oznacza to, że każdy program obsługujący format XML będzie mógł prawidłowo odczytać informacje zapisane w projektach QuarkXPress, a także przetwarzać zawarte w nich dane. W efekcie możliwa będzie łatwa integracja aplikacji z innym oprogramowaniem, np. zarządzającym obiegiem zadań i pracy.

Łatwiejsza publikacja

Quark zamierza również wyposażyć nową wersję QuarkXPress w język PPML (Personalized Print Markup Language). Umożliwia on zapis statycznych elementów projektu w bazie danych w celu ich późniejszego wielokrotnego wykorzystania. Ułatwi to tworzenie wielu wersji tego samego dokumentu o różnych wymiarach, które będą mogły być później publikowane na stronach internetowych.

System ten ma też wykorzystywać Quark Job Jacket. Jest to oparty na standardzie JDF mechanizm zapisu - bezpośrednio w pliku z projektem dokumentu - takich informacji, jak: kontakt z autorem, wymagania systemowe, specyfikacje opisujące wyjściowe strumienie danych itp. Według przedstawicieli firmy Quark, umożliwi to uniknięcie większości typowych błędów powstających w procesie tworzenia i drukowania publikacji.

Czuć oddech konkurencji na plecach

Quark ma bardzo silną pozycję na rynku DTP, którą się jednak nie chwali, nie publikując nawet wyników finansowych. Według niektórych ocen jego udziały sięgają nawet 80%. Najpoważniejszym konkurentem jest Adobe Systems i oferowany przez tę firmę profesjonalny pakiet InDesign. Mówi się wręcz, że ostatnie działania Quarka spowodowane są coraz częstszą rezygnacją użytkowników DTP z QuarkXPress na rzecz konkurencyjnego pakietu Adobe. Firma ta w ostatnich czasach zainwestowała mocno w rozwój oferty, podczas gdy Quark "spoczął na laurach".

Adobe nie tylko systematycznie ulepsza swoje oprogramowanie, ale prowadzi też intensywny marketing. "Dopiero zaczynamy uczyć się, jak prowadzić marketing. Przez lata po prostu robiliśmy dobre oprogramowanie. Teraz jednak pojawił się silny konkurent, który wie jak przyciągnąć uwagę potencjalnych użytkowników" - zapowiada Glen Turpin, dyrektor marketingu w firmie Quark.

Na razie wydaje się, że Adobe skuteczniej niż Quark przekonuje do swoich produktów, być może jednak zmieni to nowy prezes producenta systemu Quark-XPress. Niedawno bowiem rada nadzorcza firmy Quark zdecydowała o odwołaniu Kamara Aulakha, dotychczas nią kierującego, który stracił pracę praktycznie z dnia na dzień. Jego funkcję - do czasu znalezienia nowego prezesa, czym ma się zająć znana firma head hunterska Christian & Timbers - pełnić będzie Linda Chase, wiceprezes ds. rozwoju produktów.

DTP w firmach w 2009 r.

Według tegorocznych prognoz firmy analitycznej IDC, rynek rozwiązań do profesjonalnego składu i publikacji w firmach niezwiązanych z DTP będzie do 2009 r. rósł co roku o ok. 27%. Za cztery lata jego wartość ma wzrosnąć do 1 mld USD. Analitycy IDC uważają, że z rozwiązań tego typu będzie korzystać coraz więcej przedsiębiorstw, które będą wykorzystywać je do tworzenia i publikacji dokumentów, dostosowanych do potrzeb ściśle określonego odbiorcy.

Na rynku tym konkuruje między sobą ok. 30 producentów. Najsilniejszą pozycję ma na nim Adobe Systems z Acrobatem, wykorzystywanym do tworzenia dokumentów w formacie PDF i rocznymi obrotami na poziomie 1,7 mld USD. Być może jednak sytuacja na tym rynku nieco się zmieni wraz z wejściem QuarkXPress 7 promującym otwarty standard XML.

Adobe może też spodziewać się coraz silniejszej konkurencji ze strony Microsoftu. Firma ta wprowadziła niedawno na rynek system Metro - mający stanowić alternatywę dla Adobe Acrobat. Z kolei oprogramowanie Microsoft Acrylic ma być konkurencją dla Adobe Photoshop. Oba rozwiązania mają być też dostępne na platformę Mac OS X.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200