Ostatni dyrektor generalny Palm odchodzi z HP

Po dwóch latach pracy ze stanowiska wiceprezesa odpowiedzialnego za innowacje produktowe w dziale komputerów osobistych HP ustąpił Jon Rubinstein, ostatni dyrektor generalny firmy Palm.

Jon Rubinstein piastował stanowisko dyrektora generalnego firmy Palm do czasu jej przejęcia przez koncern Hewlett-Packard, kiedy to objął stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za innowacje produktowe działu komputerów osobistych HP. Wcześniej Rubinstein kierował zespołem odpowiedzialnym za stworzenie odtwarzacza iPod firmy Apple. Z firmy Apple odszedł w 2006 roku. Rok później dołączył do rady nadzorczej firmy Palm, zaś w czerwcu 2009 roku, obejmując stanowisko dyrektora generalnego zastąpił Eda Colligana, ostatniego z współzałożycieli firmy Palm, który aktywnie angażował się w jej działalność.

Warta 1,2 mld USD fuzja firm HP i Palm została sfinalizowana w czerwcu 2010 roku. Przejęcie firmy Palm miało pozwolić na umocnienie pozycji HP na rynku urządzeń mobilnych. Rok temu na rynek trafiły m.in. wykorzystujące środowisko WebOS tablety HP. Wyniki sprzedaży były jednak niższe od wcześniejszych prognoz. W sierpniu zeszłego roku, decyzją Leo Apothekera, ówczesnego dyrektora generalnego HP zrezygnowano z rozwoju własnych urządzeń bazujących na środowisku WebOS. Rozpoczęto również wyprzedaż tabletów bazujących na systemie WebOS. Zapowiadano jednak chęć kontynuowania rozwoju stworzonego przez firmę Palm mobilnego środowiska operacyjnego. Ostatecznie, wielokrotnie krytykowany za nietrafione decyzje Leo Apotheker został zwolniony z najwyższego stanowiska wykonawczego koncernu HP. We wrześniu 2011 roku zastąpiła go Meg Whitman, która anulowała większość decyzji związanych z zapowiadanym wcześniej zaniechaniem działalności HP na rynku rozwiązań osobistych. Ostatecznie zapowiedziano, że w drugiej połowie 2012 roku kod systemu WebOS zostanie udostępniony na licencji open source.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200