Ostateczny koniec rozwiązań Sequenta

IBM do końca br. wycofa z oferty komputery zbudowane w architekturze NUMA.

IBM do końca br. wycofa z oferty komputery zbudowane w architekturze NUMA.

Przed kilkoma tygodniami użytkownicy intelowskich serwerów IBM xSeries 430 dowiedzieli się, że do końca grudnia 2002 r. firma wycofa je z oferty. Modele te wprowadzono na rynek nieco ponad rok temu. Zbudowano je w architekturze NUMA (Non-Uniform Memory Architecture), przejętej przed trzema laty wraz z Sequent Computer. IBM twierdzi, że jest to "normalna ewolucja produktu, a wprowadzony niedawno do oferty serwer xSeries 440 stanowi kontynuację rozwoju tych komputerów i był uwzględniany jeszcze w mapach produktowych Sequenta". W Polsce IBM nie oferuje już xSeries 430 od kilku miesięcy.

IBM przejął Sequent Computer Systems w 1999 r. za 810 mln USD. Linia serwerów zbudowanych w architekturze NUMA została zintegrowana z ofertą IBM, stanowiąc uzupełnienie serwerów RS/6000. Komputery przejętego Sequenta nowy właściciel przestał oferować już w 2000 r.

Wsparta migracja

Wycofanie z oferty technologii Sequenta było spodziewane od dawna. Komputery NUMA nie spotkały się z dużym zainteresowaniem klientów. Niewielkie było również wsparcie systemu operacyjnego Dynix/ptx ze strony niezależnych producentów oprogramowania. Wraz z rezygnacją z technologii Sequenta IBM zaprzestaje stosowania unixowego systemu operacyjnego Dynix/ptx, powiązanego z serwerami NUMA. Ta dość nagła decyzja IBM może jednak sprawić sporo kłopotów przedsiębiorstwom, które zaangażowały się w tę platformę, zwłaszcza tym, które samodzielnie stworzyły aplikacje na platformę Dynix/ptx. Decyzja o migracji będzie się wiązać z rekompilacją oprogramowania.

W Polsce z technologii Sequenta korzystało kilka firm. IBM proponuje im migrację do środowiska AIX lub Windows. Projekty tego typu trwają w kilku firmach od początku 2001 r. IBM zapewnia, że wsparcie dla xSeries 430 będzie oferowane do 2007 r., 12 miesięcy dłużej niż dla systemu operacyjnego Dynix/ptx.

Ślepa uliczka

W Polsce z Sequent intensywnie współpracował . Nowosądecka firma miała korzystać z produktów amerykańskiej firmy przy realizacji projektów informatycznych. W roku 1999 Optimus uruchomił centrum kompetencyjne Sequenta, w którym działał serwer NumaCenter o wartości 500 tys. USD. Centrum miało służyć partnerom i klientom Optimusa do testowania zgodności ich aplikacji z rozwiązaniami sprzętowymi Sequenta. Dziś centrum już nie istnieje, a serwer znajduje się w posiadaniu Optimus Enterprise. Kierownictwo firmy zastanawia się obecnie, czy będzie można wykorzystać go jeszcze w jakimś projekcie IT.

Klientem w Polsce, który korzystał z urządzeń Sequenta, była Firma Chemiczna Dwory SA.

Rozwiązanie kompromisowe

Architektura NUMA powstała jako rozwiązanie pośrednie między systemami przetwarzania symetrycznego SMP a komputerami masowo równoległymi MPP. Pierwsze, stosunkowo tanie systemy NUMA wprowadzono na rynek z chwilą rozpoczęcia przez Intela produkcji 4-procesorowych modułów SHV (Standard High-Volume), wykorzystujących procesory Pentium Pro i Pentium II.

Podobnie jak w przypadku komputerów SMP, systemy NUMA utrzymują wspólny, jednolity widok całej pamięci systemu, a wszystkie zasoby są zarządzane przez jedną kopię systemu operacyjnego. Jednak w przeciwieństwie do systemu SMP, dostęp do całej pamięci nie odbywa się z jednakowym opóźnieniem (Non-Uniform Memory Access). Dostęp do pamięci znajdującej się w innym module SHV trwa znacznie dłużej niż do pamięci lokalnej. W efekcie rzadziej jest stosowana pamięć cache trzeciego poziomu (L3).

O ile komputery SMP można efektywnie skalować maksymalnie do kilkunastu procesorów, o tyle w architekturze NUMA można było skalować nawet do kilkuset procesorów.


TOP 200