Ósmy demon FreeBSD

Lepsza obsługa usuwania zamontowanych urządzeń

Załamania systemu spowodowane usunięciem urządzenia z zamontowanym systemem plików były najczęściej zgłaszanym przez użytkowników problemem. Problem został rozwiązany, co powinno poprawić pracę z tym systemem w typowo eksploatowanej stacji roboczej.

Zwiększony limit pamięci kernela na platformie AMD64

Niektóre nowe opcje (najważniejszą z nich jest ZFS) wymagają dużych obszarów pamięci jądra, większych niż poprzedni limit kmem_max (2GB, niezależnie od pamięci cache i ogólnej ilości RAM widocznej dla systemu). Limit ten obecnie wynosi 512GB, co razem ze zmianami w ARC powinno znacząco usprawnić pracę ZFS.

Wątki kernela

Wątki były do niedawna "ciężkimi procesami" pracującymi w przestrzeni adresowej jądra. Zmiana ta wprowadza lekkie wątki jądra, które mogą zużywać mniej niskopoziomowych zasobów, takich jak mapy pamięci, czy blokady (memory lock). Umożliwiają także grupowanie wątków, aby ułatwić ich wyświetlanie.

Nowe narzędzie inspekcji procesów - procstat

Łączy ono funkcjonalność wycofanego procfs dodając przy tym nowe opcje. Narzędzie to może dostarczać informacji, takich jak argumenty wiersza poleceń danej aplikacji, informacje o deskryptorze pliku, stos wątków jądra w danym procesie, informacje o uprawnieniach bezpieczeństwa danego procesu, informacje o wątkach i mapowanie pamięci wirtualnej. Narzędzie to jest szczególnie przydatne przy debugowaniu i audycie działającego systemu.

Nowy stos USB

Wprowadzony nowy stos USB zawiera wiele zmian, usuwających znane dotychczas problemy. Obecnie stos ten w pełni obsługuje transakcje typu split oraz izochroniczne. Wprowadzono również wiele innych zmian, w tym nowe API, prace nadal są w toku. Stos ten będzie wykorzystywał stare sterowniki oraz moduły jądra dla zapewnienia zgodności wstecznej.

MPSAFE TTY

Warstwa TTTY jest tradycyjnym interaktywnym interfejsem użytkownika w systemach typu UNIX. Obecna warstwa infrastruktury TTY w większości pochodzi z tradycyjnych rozwiązań systemu BSD, jest zintegrowana ze sterownikami oraz innymi warstwami w sposób, który utrudnia rozwój i utrzymanie. Usunięte zostaną problemy z opóźnieniami na konsoli oraz wewnątrz sesji X.Org.

TextDump: pozyskiwanie informacji po załamaniu kernela

Zazwyczaj po załamaniu jądra systemu (kernel panic) następuje zrzut pamięci, albo kompletny, albo (od wersji 7.0 i wyżej) - minimalny. Nowością jest "zrzut tekstowy", który nie składuje oryginalnego zrzutu pamięci, ale wyciąga z niego najczęściej pobierane informacje, przechowuje je w plikach tekstowych zarchiwizowanych za pomocą narzędzia tar, a następnie usuwa plik binarny ze zrzutem pamięci. Opcja ta zmniejsza radykalnie rozmiar składowanych plików, niezbędnych dla pozyskania informacji o przyczynach załamania jądra, przyspiesza także proces usprawnień w systemie. Informacje takie mogą być zbierane także przez administratorów, którzy nie mają żadnego doświadczenia z tworzeniem jądra systemu.


TOP 200