Osiem oznak, że czas zmienić pracę

5. Twoje wpływy są coraz mniejsze

Każdy pracownik wyższego szczebla, aby prawidłowo wypełniać swoje obowiązki musi mieć rzeczywisty wpływ na podległych mu pracowników. Wraz z upływem czasu i nawiązywaniem różnych pozazawodowych relacji z innymi osobami zatrudnionymi w tej samej firmie, wykonywanie obowiązków może się komplikować. Dobrze, gdy z Twoją opinią liczą się także kierownicy wyższego stopnia. Źle, gdy cieszysz się autorytetem wyłącznie przez wzgląd na stanowisko. Tragicznie, gdy wcale nie masz posłuchu. Wtóruje mu Hans Keller, szef ds. technologii w National Aquarium w Baltimore. "Jeśli Twoja siła perswazji słabnie i nikt już nie liczy się z Twoją opinią, czas posprzątać swoje biurko".

6. Praca Cię nudzi

"Jeżeli nie czujesz odrobiny entuzjazmu w związku z realizowanymi projektami lub odczuwasz wręcz znudzenie, powinieneś zastanowić się dlaczego" - mówi Michael Nieset z agencji Heidrick & Struggles. Jego zdaniem, wygodnie jest pozostawać na przyjaznym, niezbyt wymagającym stanowisku, ale nie sprzyja to ani rozwojowi zawodowemu, ani zdrowiu psychicznemu. "Jeśli jesteś zainteresowany swoją pracą, automatycznie się w nią angażujesz i starasz się dobrze wykonywać zadania. To przekłada się na określone korzyści finansowe lub awanse. I odwrotnie - nudna praca nie sprzyja rozwojowi zawodowemu, tak jak brak rozwoju zawodowego jest przeszkodą na drodze do awansu" - dodaje Nieset.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?

7. Dopadła Cię stagnacja zawodowa

Stagnacja w pracy to zjawisko pośrednie między rozwojem, a regresją zawodową. O ile o regresję w IT stosunkowo ciężko, tak stagnacja ma miejsce dość często, zwłaszcza w niedofinansowanych przedsiębiorstwach. "Gdy pracując w dziale informatycznym, od 15 lat tworzysz aplikacje według przestarzałych metod oraz narzędzi, i nikt nie widzi w tym nic dziwnego, to sygnał, że z Twoim działem i całą organizacją jest coś nie tak" - mówi David Van De Voort, konsultant Mercer LLC. Podkreśla on konieczność stałego rozwoju nie tylko poszczególnych pracowników, ale także organizacji jako całości. "Jeśli Twój pracodawca nie zamierza inwestować w nowe technologie ani usprawniać działania firmy inwestując w procesy optymalizacyjne takie jak Six Sigma, kodeks ITIL czy model CMMI, czas zmienić pracodawcę" - dodaje De Voort.

8. Pojawiły się lepsze perspektywy

Specjaliści zgodnie podkreślają, że dzisiejsza sytuacja na rynku pracy wręcz wymusza korzystanie z natrafiających się okazji zawodowych. Ich zdaniem dla wielu pracodawców pracownik doświadczony w dziedzinach z pogranicza informatyki i biznesu jest wręcz bezcenny. Poza tym, dzisiaj, odmiennie niż w przeszłości, osoba która wielokrotnie zmieniała miejsce pracy często jest lepiej oceniana niż ta, która od kilkunastu lat pracuje w jednej firmie. Warto jednak dobrze zastanowić się przed zmianą firmy i przeanalizować jej silne i słabe strony, tak, aby nie trafić z deszczu pod rynnę.

***

Opracowanie na podstawie "Eight signs it's time to look for a new job", Thomasa Hoffmana, Computerworld US.

czytaj także:

- Zatrudnienie w IT: wyższe płace pracowników bez certyfikatów


TOP 200