Osadzeni w procedurach

Niezależnie od projektu scoringowego staramy się rozszerzyć zawartość standardowych raportów BIK o nowe informacje, związane z planowanymi zmianami w sposobie klasyfikacji klientów, którzy opóźniają spłacanie zobowiązań. Oczywiście, nie da się tego zrobić bez udziału banków, które w tym celu muszą gromadzić więcej informacji źródłowych o klientach. Z tym nie mamy jednak większych problemów. Część banków już to robi.

Zamierzamy także uruchomić w BIK system analiz wielowymiarowych, który będzie umożliwiał prowadzenie przekrojowych analiz na podstawie danych zgromadzonych w bazach biura.

Dotychczasowa działalność biura skupiała się na gromadzeniu informacji o klientach indywidualnych. Mają Państwo jednak ambicje zajęcia się także firmami...

Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło już - przy aktywnym uczestnictwie banków - prace nad stworzeniem bazy danych o zobowiązaniach podmiotów gospodarczych. Prace te są już znacznie zaawansowane zarówno po stronie biura, jak i w bankach. Uruchomienie wymiany danych w trybie produkcyjnym jest planowane pod koniec trzeciego kwartału 2004 r. Kolejnym krokiem będzie konsolidacja obu baz danych, tak aby umożliwić przekazywanie - w ramach jednego raportu kredytowego - informacji o zobowiązaniach tych, którzy w obecnej bazie posiadają zobowiązania jako osoba fizyczna, a w nowej jako osoba prawna.

Aktualnie ograniczacie się Państwo do wymiany danych wyłącznie w obszarze instytucji bankowych...

Biuro Informacji Kredytowej jest udziałowcem tworzącego się właśnie Biura Informacji Gospodarczej. Jest ono współtworzone m.in. przez operatorów telekomunikacyjnych i największe firmy ubezpieczeniowe. Bazy BIK i BIG będą wymieniać ze sobą dane. Wymiana ta będzie ograniczała się oczywiście wyłącznie do przekazywania informacji negatywnej, bo taka jest formuła BIG. Biuro będzie udostępniało BIG dane klientów zalegających ze spłatami zobowiązań. Z kolei z BIG będziemy pozyskiwać i udostępniać w swoich raportach informacje o zaległościach zarejestrowanych w BIG osób ubiegających się o kredyt. Rozpoczęcie udostępniania raportów z Biura Informacji Gospodarczej jest planowane na lipiec 2004 r. Poza tym prowadzimy prace nad nowelizacją Prawa bankowego. W projekcie tej nowelizacji znalazły się m.in. zapisy rozszerzające krąg instytucji, którym umożliwia się dostęp do informacji znajdujących się w BIK, np. o firmy leasingowe, factoringowe czy pośrednictwa kredytowego.

Czy w związku z planowanym uruchomieniem nowych usług zamierzacie rozbudowywać środowisko informatyczne BIK?

Nasze systemy są w stanie obsłużyć nawet dziesięciokrotnie większą liczbę transakcji i na razie nie ma poważnej presji na zwiększanie wydajności systemów. Nowe produkty i nowe usługi wymagają jednak rozbudowy przestrzeni macierzy dyskowych i kanałów telekomunikacyjnych, co zostało zaplanowane na 2004 r. Kolejny istotny element rozbudowy środowiska informatycznego biura to konieczność stworzenia Zapasowego Ośrodka Obliczeniowego, który pozwoli zwiększyć jeszcze bardziej bezpieczeństwo zasobów informacyjnych zgromadzonych w biurze oraz zapewni ciągłość świadczenia naszych usług.


TOP 200