Oryginalne, ale czy użyteczne?

Zwolennicy Linuxa mają coraz większy wybór palmtopów pracujących pod kontrolą tego systemu.

Zwolennicy Linuxa mają coraz większy wybór palmtopów pracujących pod kontrolą tego systemu.

Palmtopy z systemem Linux prezentowały mało znane firmy, takie jak Agenda Computing (seria palmtopów Agenda VR3) i Mitac (model PDA wyposażony w interfejs ). Również Sharp, który zapowiedział, że Linux zastąpi w nowych modelach komputerów naręcznych Zaurus wykorzystywany dotychczas system operacyjny tej firmy, przedstawił prototyp. Palmtop Sharpa - Internet Content Player SD Collie-1 - zapewnia imponujące możliwości. Jest wyposażony w odtwarzacz wideo MPEG-4, audio MP3, przeglądarkę internetową, program do obsługi poczty elektronicznej, kolorowy wyświetlacz oraz gniazda dla kart pamięci typu SD i CompactFlash.

Wkrótce w ślady Sharpa może pójść również Hewlett-Packard, którego przedstawiciele wspominają o zrezygnowaniu w nowych modelach palmtopów z systemu na rzecz Linuxa lub Palm OS. Na razie HP zaprezentował jednak nowy model Jornada 525 Pocket PC z kolo- rowym wyświetlaczem, który ma być najtańszym tego typu modelem na rynku (ok. 430 USD). Firma zapowiada też systematyczne wyposażanie palmtopów w różnego typu interfejsy bezprzewodowe, zwiększające atrakcyjność modeli Jornada wśród użytkowników korporacyjnych. Będą to moduły GSM, GPRS i karty Bluetooth.

Atrakcyjnym elementem dla użytkowników intensywnie korzystających z palmtopów podczas długich podróży będzie ZincAir, opracowany przez firmę Electric Fuel. To przenośny akumulator o wadze ok. 90 g, który umożliwia kilkunastokrotne naładowanie baterii komputera i istotne wydłużenie czasu pracy bez konieczności doładowywania zasilacza. ZincAir ma pojemność 3300 mAh i jest przeznaczony do współpracy z modelami Palm.

Cyfrowe kamery

Na targach CeBIT można było zauważyć powiększającą się ofertę cyfrowych aparatów i kamer przeznaczonych do współpracy z palmtopami, które zaprezentowały m.in. Kodak i Hewlett-Packard. Najbardziej oryginalne rozwiązanie przedsta- wiła LightSurf w postaci miniaturowego aparatu współpracującego m.in. z telefonami komórkowymi GPRS Motoroli. Firma zamierza oferować usługi zdalnego drukowania i przechowywania cyfrowych fotografii na serwerach internetowych. Bezprzewodowa transmisja obrazów wymaga jednak większego niż obecnie pasma przenoszenia i może znaleźć zastosowanie wraz z popularyzacją systemów GPRS i telefonii trzeciej generacji.

Na targach CeBIT zaprezentowano cyfrowe fotoaparaty zapisujące pliki na płytach optycznych. Sony przedstawiła nowe modele Mavica MVC-CD200 i CD300 wykorzystujące napędy CD-RW i płyty o średnicy zmniejszonej do 8 cm i pojemności 156 MB, które umożliwiają przechowywanie 250 zdjęć o rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Sanyo Electric natomiast zaprezentowała kamerę cyfrową IDC-1000Z iDshot, wyposażoną w napęd dysków magnetooptycznych o średnicy 50 mm i pojemności 730 MB, która umożliwia nagranie 120 minut wideo lub zapis 11 tys. fotografii. Przewidywane ceny tych modeli wynoszą 5-6 tys. zł.

Długopis i dyskietki

Anoto, oddział firmy C-Technologies, przedstawił oryginalny "długopis", który umożliwia bieżącą digitalizację i przesyłanie kreślonych na papierze obrazów lub tekstów bezpośrednio do komputera. Jest on wyposażony w miniaturową kamerę i bezprzewodowy interfejs Bluetooth, które pozwalają na analizę ruchu długopisu i przesyłanie danych. Opracowana przez Anoto konstrukcja jest przeznaczona dla firm typu OEM. Według przedstawi- cieli firmy, atramentowo-cyfrowe długopisy pojawią się na rynku pod koniec roku w cenie ok. 200 USD.

Panasonic zaprezentował zewnętrzny model stacji dyskie- tek o wysokiej gęstości - SuperDisk LK-RF240U, który wykorzystuje dyskietki o pojemności 240 MB i jest zgodny ze starszymi modelami 120 MB. Wyjątkową cechą tego urządzenia jest możliwość zapisu i odczytu klasycznych dyskietek 1,44 MB przy wykorzystaniu nowego formatu pozwalającego na zwiększenie ich pojemności aż do 32 MB. Napędy SuperDisk mają się pojawić na rynku w czerwcu br.


TOP 200