Orlando po raz drugi

Orlando II wzbogacono o wielowymiarowe bazy danych.

Orlando II wzbogacono o wielowymiarowe bazy danych.

SAS Institute wprowadził na rynek Orlando II, kolejną wersję systemu do wspomagania podejmowania decyzji, która umożliwia zarządzanie hurtowniami danych za pomocą technologii OLAP (Online Analitycal Processing). System może pracować zarówno na komputerach mainframe, serwerach unixowych, jak i komputerach PC pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 95. Wbudowana w system wielowymiarowa baza danych pozwala na zadawanie złożonych zapytań, poddających problem analizie z różnych stron.

Złożone zapytania mogą być także realizowane za pomocą standardowych relacyjnych baz danych, ale przy znacznej utracie wydajności. Użytkownicy pracujący zdalnie z Orlando II mogą ponadto uzyskać dostęp do ograniczonych funkcji systemu za pomocą internetowej przeglądarki. Cena rocznego użytkowania Orlando II uzależniona jest od konfiguracji, ale wynosi nie mniej niż 12,5 tys. USD za jedną licencję.

"W Polsce wszyscy użytkownicy pierwszej wersji Orlando, a jest ich ponad 80, otrzymali już najnowszą wersję Orlando II. Narzędzia programistyczne nie są spolonizowane, umożliwiają natomiast tworzenie aplikacji użytkowych w języku polskim" - twierdzi Alicja Wiecka, dyrektor polskiego przedstawicielstwa SAS Institute.

W następnym kwartale br. SAS zamierza udostępnić nowe wersje kolejnych produktów, włączając w to Warehouse Administrator (WA), narzędzie mogące pełnić rolę interfejsu użytkownika przy zarządzaniu hurtownią danych, umożliwiające generowanie i konserwację metadanych. W czerwcu br. SAS planuje wprowadzić na rynek produkt intranetowy SAS/IntrNet, który pozwoli uzyskiwać dostęp do aplikacji SAS za pomocą przeglądarek internetowych.


TOP 200