Orcas w produkcji

Środowisko programistyczne Visual Studio 2008 (Orcas) z platformą .Net 3.5 jest już dostępne dla uczestników programu MSDN. Na rynek trafi w najbliższych tygodniach.

Środowisko programistyczne Visual Studio 2008 (Orcas) z platformą .Net 3.5 jest już dostępne dla uczestników programu MSDN. Na rynek trafi w najbliższych tygodniach.

Kompletne środowisko programistyczne Visual Studio 2008 (Orcas) i platforma.Net 3.5 trafią na rynek za kilka tygodni, bo ostateczna wersja tego oprogramowania jest już gotowa i została przekazana do produkcji. Jednocześnie Microsoft udostępnił uczestnikom programu MSDN możliwość załadowania tego pakietu i platformy .Net 3.5 z firmowego serwera WWW. Według przedstawicieli Microsoftu, środowisko zostało rozszerzone o ponad 250 funkcji ułatwiających tworzenie aplikacji m.in. dla Windows Vista, a także nowej wersji systemu operacyjnego Windows Server 2008.

Nowa odsłona środowiska programistycznego Microsoftu zawiera m.in. wsparcie dla usług sieciowych Windows Communication Foundation oraz języka zapytań LINQ (Language INtegrated Query). Ten ostatni to uniwersalny język o składni zbliżonej do SQL, który ma w znacznej mierze ułatwić pracę z danymi z poziomu tworzonej aplikacji. Według przedstawicieli koncernu, zastosowanie LINQ, promowanego jako technologia RAD (Rapid Application Development), pozwoli na zmniejszenie ilości kodu warstwy dostępu do danych nawet o 40%. "O ile inne nowe funkcjonalności wprowadzone do Visual Studio 2008 będą użyteczne dla różnych grup programistów, tak z LINQ skorzystają wszyscy bez wyjątku" - uważa Greg DeMichillie z Microsoftu.

Visual Studio 2008 zawiera również nowe narzędzia do śledzenia i analizy przebiegu programu oraz tworzenia aplikacji w oparciu o pakiet Office czy aplikacji sieciowych. Producent zapewnia, że ich wykorzystanie pozwoli na istotne skrócenie czasu niezbędnego do stworzenia działającej aplikacji. Oprogramowanie obsługuje platformy programistyczne .Net w wersjach 2.0, 3.0 i 3.5, wraz z technologiami AJAX/JSON i ASP.

Natomiast platforma .Net 3.5 zawiera liczne poprawki związane m.in. z bibliotekami .Net Base Class Libraries i ASP.Net, a także mechanizmami Windows Workflow Foundation, Windows Presentation Foundation i Windows CardSpace. Według wcześniejszych zapowiedzi, Visual Studio 2008 i .Net 3.5 mają również być wyposażone w mechanizmy umożliwiające debugowanie kodu wykorzystującego biblioteki, których kod źródłowy został opublikowany w październiku br.

Visual Studio 2008, podobnie jak poprzednia wersja, będzie oferowany także w postaci pakietu przeznaczonego dla początkujących programistów i entuzjastów - tzw. wersji oraz Visual Studio Team System (dla zespołów programistycznych).

Ceny Visual Studio 2008

Visual Studio 2008 Professional - 799 USD (aktualizacja 549 USD)

Visual Studio 2008 Team Foundation Server - 2799 USD (aktualizacja - 499 USD)


TOP 200