Orange zapewnia łączność na drogach

System viaTOLL pozwala kierowcom wnosić elektronicznie opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Został wdrożony na polskich drogach przez Kapsch Telematic Services.

Orange Polska wraz ze swoją spółką-córką Integrated Solutions dostarczyły rozwiązania do nieprzerwanej i bezpiecznej transmisji danych w systemie. Objęły one swoim zasięgiem ok. 300 bramownic, poprzez które informacje z czytników znajdujących się na samochodach przesyłane są do Centrum Przetwarzania Danych przez routery w technologii CDMA lub 3G. Wdrożenie polegało na wyposażeniu ok. 100 samochodów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) w bezprzewodowe, szerokopasmowe rozwiązania łącznościowe, zapewniające pracownikom ITD nieprzerwany kontakt w terenie.

System viaTOLL oparty jest na technologii komunikacji bezprzewodowej. Kierowca umieszcza na przedniej szybie samochodu tzw. viaBOX. To urządzenie pokładowe komunikuje się z antenami rozmieszczonymi na bramownicach przy płatnych drogach. Kiedy samochód zbliża się do bramownicy, z urządzenia przesyłane są dane o pojeździe i zostaje naliczona opłata.

"Dzięki niezawodnej transmisji danych, kierowca nie musi zwalniać ani zatrzymywać się, bo przesył danych z viaBOX-a do bramownicy jest nieprzerwany i trwa ułamki sekundy. Celem wdrożenia było zapewnienie nieprzerwanej łączności pojazdom nadzorującym obszar poboru opłat drogowych i ułatwienie pracy Inspekcji Transportu Drogowego. Te jednostki mobilne muszą być zawsze online. Pojazdy patrolują drogi w poszukiwaniu nieuczciwych przewoźników. Dzięki rozwiązaniom od Integrated Solutions i Orange, samochody poruszające się po sieci dróg mają dostęp do szybkiej transmisji danych, a pracownicy ITD są w ciągłym kontakcie" - mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200