Orange uruchamia międzymiastowe łącze o prędkości 400 Gb/s

Orange zdecydowało się na dużą aktualizację sieci szkieletowej. Korzyści odczują mieszkańcy ośmiu dużych miast w kraju.

Orange pochwaliło się uruchomieniem nowej sieci - łączą międzymiastowego pomiędzy Warszawą, a Poznaniem, którego parametry techniczne pozwalają zaoferować prędkość 400 Gb/s (dotychczas wykorzystywano 100 Gb/s łączność). W niedalekiej perspektywie czasu sieć szkieletowa zostanie zmodyfikowana w taki sposób, aby z jej dobrodziejstw mogli skorzystać mieszkańcy ośmiu dużych miast na terenie całego kraju.

Orange aktualizuje swoją sieć szkieletową
Źródło: Jordan Harrison / Unsplash

Orange aktualizuje swoją sieć szkieletową

Źródło: Jordan Harrison / Unsplash

Pomarańczowy operator udostępnił już sieć szkieletową IP pomiędzy Warszawą, a Poznaniem. To pierwsze tak szybkie połączenie zrealizowane w naszym kraju. Dotychczas wszystkie połączenia opierały się o sieć o przepustowości łącza do 100 Gb/s. Orange argumentuje swoją decyzją zwiększającym się ruchem sieciowym. Według statystyk podwaja się on co trzy lata.

Zobacz również:

  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Jeszcze w 2023 roku firma Orange uruchomi sieci szkieletowe o przepustowości 400 Gb/s, które pozwała odciążyć największe miasta w Polsce - Kraków, Wrocław, Katowice, Łódź, Szczecin czy Bydgoszcz. W każdym z wymienionych miast zainstalowany zostanie router zgodny ze standardem 400 GbEth. Nowa sieć przejmie około 60% ruchu sieciowego, który aktualnie odbywa się pomiędzy miastami objętymi aktualizacją sieci szkieletowej.

Budowana sieć szkieletowa została skonstruowana tak, aby w przyszłości możliwe było zwiększenie przepustowości do 800 Gb/s, a nawet 1,2 Tb/s. Orange przeprowadzał już testy tych standardów w 2021 roku. Łącze o nowej, wyższej przepustowości zapewnia także wyższą efektywność energetyczną, co jest ważne w obliczu kryzysu energetycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200