Orange Polska i Ericsson testują w Warszawie sieć 5G

Firmy Orange Polska i Ericsson uruchomiły w Warszawie testową sieć 5G, która pozwala mobilnym użytkownikom pobierać dane (operacja download) z szybkością dochodzącą do 900 Mb/s

Są to pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające tę technologię w warunkach miejskich. Orange i Ericsson uruchomili 9 stacji bazowych w dwóch warszawskich dzielnicach: na Ochocie i na Powiślu. Do udziału w testach zostaną zaproszeni klienci, którzy będą mogli sprawdzić smartfony Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.

Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępnie obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G, w tym ponad 100 smartfonów i routery.

Zobacz również:

  • Android obchodzi we wrześniu swoje 14 urodziny
  • Huawei przygotowuje Harmony OS 3.0 - premiera we wrześniu
  • 5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany

Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane

rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

Dostęp do szybkiej sieci, jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności”, mówi powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. i Dodaje, „Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy”.

Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange”, powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie”, powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Źródło: Ericsson

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200