OracleWare (cz.1)

System Novell NetWare już od paru lat uznawany jest za najpopularniejszy sieciowy system operacyny w Polsce. Dla Systemu Zarządzania Bazami Danych Oracle7 droga do takiego statusu jest jeszcze dość daleka. W Polsce znacznie wcześniej spopularyzowano prostsze bazy plikowe (flat-file databases) jak dBase, Clipper czy też bazy relacyjne jak Informix. Ograniczają one czasem możliwości rozwoju systemu, lecz przyzwyczajenia ludzkie są na tyle silne, iż niewiele firm decyduje się migrować na nowocześniejsze produkty.

System Novell NetWare już od paru lat uznawany jest za najpopularniejszy sieciowy system operacyny w Polsce. Dla Systemu Zarządzania Bazami Danych Oracle7 droga do takiego statusu jest jeszcze dość daleka. W Polsce znacznie wcześniej spopularyzowano prostsze bazy plikowe (flat-file databases) jak dBase, Clipper czy też bazy relacyjne jak Informix. Ograniczają one czasem możliwości rozwoju systemu, lecz przyzwyczajenia ludzkie są na tyle silne, iż niewiele firm decyduje się migrować na nowocześniejsze produkty.

Na rynku światowym Oracle uznawany jest za lidera w dziedzinie Relacyjnych , konkurując przede wszystkim z produktami firmy Sybase; pozostali producenci RSZBD zajmują mniejszą część światowego rynku, oferując produkty często bardzo ciekawe, lecz równie często znacznie mniej użyteczne i trudniejsze w obsłudze. Oracle zawdzięcza sukces m.in. prostocie swoich systemów. W porównaniu do np. środowiska ASK Ingres, być może Oracle nie jest aż tak nowatorski (ASK OpenIngres oferuje np. niedostępne w Oracle7 rozszerzenia obiektowe), lecz praca administratora a także i użytkowników jest znacznie łatwiejsza (już sama instalacja Oracle to zaledwie kilka prostych kroków, w porównaniu do przeładowanej parametrami procedury instalacyjnej OpenIngres).

Bóle migracji

Poważny krok, jakim było nawiązanie współpracy z firmą Novell (która tego typu układ podpisała jak na razie jedynie z Oracle) może na rynku polskim oznaczać dla Oracle przełom, konieczny do pokonania dość silnej konkurencji w postaci przede wszystkim Informixa. Prężnie rozwijające się firmy, korzystające aktualnie z produktów jak dBase czy Clipper, w pewnym momencie będą musiały podjąć decyzję rozbudowania swojego systemu komputerowego. Będą one z pewnością pragnęły zrobić to jak najmniejszym kosztem, zapewniając sobie jednocześnie nowe możliwości konieczne do wyprzedzenia konkurencji. Na to właśnie liczą producenci OracleWare.

Migracja na OracleWare może okazać się dla firmy tańsza niż zakup NetWare i konkurenycjnego Relacyjnego Systemu Zarządzania Bazami Danych. Wynika to z faktu, że kupując OracleWare klient nie tylko płaci mniej niż gdyby kupował NetWare i Oracle7 oddzielnie, ale otrzymuje praktycznie za darmo dwa produkty (Oracle Glue i Oracle Office), które zapewnią znaczne ułatwienie migracji na nową platformę (Oracle Glue umożliwia m.in. korzystanie z informacji zawartych w Oracle z poziomu wielu popularnych produktów jak Visual Basic czy Excel) oraz dodatkowo usprawnią komunikację i organizację pracy w biurze, unikając konieczności zakupu oddzielnego pakietu pocztowo-organizacyjnego.

Oczywiście, jak w każdej tego typu sytuacji są argumenty za i przeciw. Pozostanie przy dBase czy Clipperze będzie oczywiście tańsze i prostsze. Jednakże czy rozwijająca się firma może pozwolić sobie na używanie produktów już nieco przestarzałych, a poza tym przeznaczonych do pracy w małych grupach a nie w sieci kilkunastu lub kilkudziesięciu użytkowników? Jeżeli jednak firma zdecyduje się na zakup RSZBD, czemu miałaby wybrać akurat Oracle, a nie np. Ingres, Progress, Sybase czy Informix?

To prawda, że Oracle jest znany z dość wysokich cen. W tym przypadku cena jest jednak wykładnikiem jakości. Dodatkowo, zakup OracleWare może okazać się mniej kosztowny niż wybór innego systemu, m.in. ze względu na wspomniane produkty, które przy wyborze innej konfiguracji firma musiałaby kupować oddzielnie (prawdopodobnie od innego producenta). Dodatkowo warto zauważyć, że testy przeprowadzone przez PC-Magazine udowodniły, iż Oracle na NetWare zachowuje się znacznie lepiej od konkurencyjnych systemów, spośród których jedynym o zbliżonych osiągach okazał się produkt Sybase.

Kierunek - resellerzy

Firma posiadająca system komputerowy musi liczyć się także z koniecznością uzyskania asysty technicznej i wsparcia od producenta oprogramowania. Jest to wyjątkowo kłopotliwe w przypadku, gdy system zbudowany jest z produktów przeróżnych firm, a występują w nim usterki, przy których ciężko ustalić który produkt pracuje wadliwie. Tego typu kłopotów nie będą mieć użytkownicy OracleWare. Autoryzowani resellerzy OracleWare zostaną odpowiednio wyszkoleni przez macierzyste firmy, aby służyć pomocą w zakresie wszystkich produktów wchodzących w skład systemu. Do tego czasu klienci będą mogli zwracać się o pomoc w sprawach dot. składowych zestawu OracleWare do .

Wobec globalnej reorganizacji firmy Oracle, która zaczyna bazować swoją sieć sprzedaży na resellerach biorąc przykład z firmy Novell, OracleWare dostępne będzie jedynie poprzez firmy partnerskie, nie zaś, jak w przypadku innych produktów, od producenta. Pozwoli to Oraclowi na skoncentrowanie się na świadczeniu usług oraz na produkcji oprogramowania. Status resellerów OracleWare otrzymały już firmy będące autoryzowanymi resellerami Novella, oraz duża część partnerów Oracle Polska. Wszystkie te firmy mają już wyłączność na sprzedaż pakietu, zaś te, których specjaliści przejdą z powodzeniem organizowane przez Oracle Polska szkolenia, uzyskają status uprawniający do świadczenia asysty technicznej i wsparcia.

Spojrzenie w przyszłość

Novell NetWare jest nadal prężnie rozwijającym się systemem. Oracle bacznie obserwując posunięcia partnera oferuje już OracleWare UnixWare Edition, czyli pakiet łączący Oracle7 z Novell UnixWare. W przygotowaniu jest także OracleWare na NetWare 4.1. Oracle oświadczył też, że będzie producentem pierwszego SZBD przeznaczonego na platformę NetWare MP - edycję NetWare wykorzystującą możlwiości przetwarzania równoległego, która dostępna powinna być już pod koniec br. Można się spodziewać, że zaowocuje to np. produktem o nazwie OracleWare MP, który połączy NetWare MP z Oracle Parallel Server - zaawansowanym serwerem równoległych baz danych.

Podsumowywując, wraz z szybko brnącym postępem w dzedzinie informatyki a szczególnie baz danych, migracja na nowe platformy może okazać się jedynym wyjściem dla wielu użytkowników przestarzałych produktów. Być może nie wszyscy zdecydują się na wybór OracleWare, ale jest to z pewnością opcja warta rozpatrzenia.

(dalszy ciąg za tydzień)


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200