Oracle7 release 7.1

Najnowsza wersja systemu Oracle nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Oracle Polska przewiduje jej wprowadzenie na nasz rynek w przeciągu kilku miesięcy. Mimo to, o Oracle7 release 7.1 warto powiedzieć kilka słów, ze względu na nowe cechy systemu znacznie usprawniające dostęp do bazy danych.

Najnowsza wersja systemu Oracle nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Oracle Polska przewiduje jej wprowadzenie na nasz rynek w przeciągu kilku miesięcy. Mimo to, o Oracle7 release 7.1 warto powiedzieć kilka słów, ze względu na nowe cechy systemu znacznie usprawniające dostęp do bazy danych.

Oprócz niewielkich poprawek systemu w kierunku lepszego zarządzania zasobami, Oracle7 release 7.1 wprowadza dwie nowe opcje: szersze spektrum operacji równoległych i wzbogacone możliwości replikacji danych.

Parallel Query

Opcja Parallel Query umożliwia równoległe przetwarzanie zapytań. Podobnie jak Parallel Server, działa ona na systemach luźno powiązanych (klastery i MPP). W ramach Parallel Query, system Oracle7 release 7.1 potrafi rozdzielić zapytanie pomiędzy kilka procesorów, a następnie równolegle wyszukiwać, sortować i łączyć informacje. Przyspiesza to znacznie dostęp do danych i lepiej wykorzystuje możliwości systemów wieloprocesorowych.

Parallel Data Loading

Opcja ta, wykorzystująca Oracle SQL*Loader pozwala na sprowadzanie danych z dysku do tabel z pomocą kilku procesorów naraz. Poszczególne instancje (egzemplarze działające na oddzielnych procesorach ) SQL*Loadera dzielą tabelę między sobą, po czym każda z nich zapełnia jej część informacjami z dysku, korzystając z tzw. bulk load, czyli masowego wgrywania danych.

Parallel Index Creation

Podobnie jak Parallel Query, opcja ta umożliwia równoległe przetwarzanie informacji w tabelach, w tym przypadku pozwalając na ich indeksowanie przez kilka procesorów naraz. W tym celu wykorzystywane są też możliwości oferowane przez Parallel Query: równoległe wyszukiwanie i sortowanie danych.

Rozszerzone funkcje środowiska rozproszonego

Oracle7 release 7.1 pozwala na asynchroniczne wywołania procedur obcych (Asynchronous Remote Procedure Calls). Oznacza to, że procedura, która ma być uruchomiona na innej maszynie w systemie rozproszonym, może być wysłana nawet jeśli w danej chwili docelowy system nie może przyjąć zgłoszenia, np. ze względów technicznych. Asynchroniczność wywołań zapewnia, że po przywróceniu docelowej maszyny do stanu używalności zgłoszenie zostanie jej przekazane, zaś operacja wykonana.

Podobne działanie ma asynchroniczna replikacja danych (Oracle Symmetric Replication). Przy konieczności dokonania modyfikacji danych położonych na dysku chwilowo nie działającej maszyny, schemat przeprowadzonych zmian jest przechowywany na innym komputerze. Natychmiast po ponownym uruchomieniu maszyny docelowej, przekazywane są jej informacje dotyczące koniecznych modyfikacji.

Replikacja danych w Oracle7 release 7.1 może być realizowana zarówno na poziomie całych tabel jak i poszczególnych kolumn lub wierszy. Oznacza to, że odrębne maszyny mogą posiadać na swoim dysku jedynie poszczególne kolumny lub wiersze konkretnej tabeli, w zależności od potrzeb lokalnych. System rozpoznaje także konflikty występujące przy jednoczesnej próbie modyfikacji danych przez użytkowników pracujących na odrębnych maszynach, a następnie postępuje zgodnie z pewnymi wyznaczonymi regułami (wybranymi spośród opcji dostępnych bezpośrednio w systemie, lub też samodzielniewyspecyfikowanymi przez użytkowników).

Dokładny opis możliwości replikacji danych oferowanych przez nową wersję systemu Oracle7 wykracza poza ramy tej prezentacji. Dlatego też, przytoczyliśmy tu jedynie niektóre z nich.

Inne nowości

System Oracle7 release 7.1 oferuje także inne, nowe bardzo użyteczne opcje. Zaliczają się do nich m.in. możliwość definiowania własnych funkcji z pomocą języka PL/SQL (przechowywanych w konkretnej aplikacji) oraz późniejsze korzystanie z nich np. przy wyszukiwaniu. Oracle7 release 7.1 pozwala także na definiowanie kilku zapadek (triggerów - fragmentów kodu uruchamianych przy pewnym zdarzeniu) jednego typu (reagujących na takie samo zdarzenie) do jednej tablicy. Procedury PL/SQL zawarte w aplikacjach mogą być dynamiczne, czyli podobnie jak w językach obiektowo zorientowanych, fizycznie nie istnieć, aż do momentu wywołania skompilowanego programu. Równoległe możliwości Oracle7 release 7.1 pozwalają także na korzystanie z wielu procesorów jednocześnie przy przywracaniu stanu systemu po awarii, co znacznie zmniejsza czas jego niedostępności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200