Oracle zwiększył opłaty za używanie Javy SE

Oracle zastąpił w zeszłym miesiącu opłatę subskrypcyjną za używanie programów Java SE i Java SE Desktop, zastępując ją nową, której nadał nazwę Java SE Universal. Zmienia ona w istotny sposób reguły gry i obciąża firmę biorąc pod uwagę inne parametry niż poprzednio. Efekt jest taki, że za subskrypcję trzeba teraz zapłacić dużo więcej.

Grafika: Oracle

Poprzednio opłata licencyjna zależała od liczby użytkowników oprogramowania (parametr NUP; named user plus) oraz dodatkowo od ilości obsługujących to oprogramowanie procesorów. Obecnie zależy wyłącznie od liczby pracowników. Sam algorytm opłat został przy tym tak skonstruowany, że według wyliczenia sporządzonego przez firmę analityczną Gartner, firma zapłaci obecnie znacząco więcej, niekiedy nawet dwa razy tyle.

I tak miesięczna opłata w ramach nowach taryfy Universal wynosi 15 USD za jednego pracownika zatrudnionego przez firmę (z tym iż Oracle bierze pod uwagę również pracowników tymczasowych, podwykonawców i agentów). Poprzednio firma płaciła miesięcznie 2,50 USD za każdego użytkownika oprogramowania, plus 25 USD miesięcznie za procesor.

Zobacz również:

  • Klawiatura SwiftKey zintegrowana z Microsoft Copilot
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Twitterowi grozi potężna kara za publikowanie utworów muzycznych chronionych prawem autorskim
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200